Laptopy w drodze do uczniów

Józefów otrzyma prawie 80 tys. zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. Dzięki temu uda się kupić 80 laptopów do zdalnej nauki dla najbardziej potrzebujących uczniów. O zakup komputerów za pieniądze z rządowego programu ubiegają się też pozostałe samorządy z powiatu otwockiego.

SYLWIA WYSOCKA

Pandemia koronawirusa wymusiła zdalne nauczanie. Nie wszystkie dzieci mogą jednak uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez internet. Dlatego już od pierwszych dni po zamknięciu szkół władze Józefowa zbierały od dyrekcji poszczególnych placówek informacje, czy uczniowie dysponują odpowiednim sprzętem umożliwiającym im naukę na odległość.

– Od razu przekazaliśmy na potrzeby uczniów 24 laptopy, które były wykorzystywane w realizowanym przez miasto programie podnoszenia kompetencji cyfrowych mieszkańców. Uzyskaliśmy od dyrekcji poszczególnych szkół informacje, ile komputerów jest jeszcze potrzebnych – mówi rzecznik józefowskiego urzędu Krystyna Olesińska.

Nabór wniosków do Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 rozpoczął się 1 kwietnia. Już dwa dni później Józefów znalazł się na liście gmin, które otrzymały dofinansowanie. Na zdalną naukę samorząd otrzyma prawie 80 tys. zł. – Ogłosiliśmy zapytanie ofertowe i wiemy, że za tę kwotę uda się kupić ok. 80 poleasingowych laptopów – informuje w rozmowie z „Linią” Krystyna Olesińska.

Sprzęt trafi w pierwszej kolejności do dzieci, które w ogóle nie mają komputerów, do rodzin wielodzietnych, osób potrzebujących wskazanych przez poszczególne szkoły. Laptopy zostaną wypożyczone dzieciom na czas zdalnej nauki.

7 kwietnia pozytywnie weryfikację przeszedł wniosek gminy Sobienie-Jeziory, która dostanie na ten cel 60 tys. zł. Tyle samo otrzyma gmina Osieck. Jak informuje wójt Karolina Zowczak, pozwoli to na zakup 20 laptopów, dwóch tabletów i 13 dostępów do internetu. Władze Kołbieli ubiegają się o 60 tys. zł.

Ta kwota wystarczy na zakup 20 laptopów i czterech tabletów. Komputery zostały kupione. Przyjadą do nas we wtorek, w środę po świętach. Środki z dotacji zrekompensują nam wydane na ten cel uprzednio środki. 26 laptopów kupiły już władze Karczewa. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie na 70 tys. zł. Jak informuje burmistrz Michał Rudzki, sprzęt ma dotrzeć po świętach. Wniosek o dofinansowanie w takiej kwocie złożyły także władze Wiązowny, które planują kupić za te pieniądze 24 laptopy, oraz Celestynowa, gdzie wystarczy to na zakup 30 nowych komputerów.

O dofinansowanie z rządowego programu na zakup laptopów dla uczniów wystąpił też Otwock. Miasto ubiega się o 100 tys. zł. Dzięki temu będzie można kupić 81 laptopów poleasingowych. Dyrektorzy szkół podstawowych zweryfikowali, jakie jest zapotrzebowanie w placówkach. Okazało się, że potrzeba w sumie 210 laptopów. Do rozdysponowania dla podstawówek będzie 105 laptopów. 24 laptopy są już w szkołach – zostały po zakończonym programie podnoszenia kompetencji cyfrowych mieszkańców „Cyfrowy Otwock”. Władze miasta zdecydowały, że szkoły dostaną 30 proc. zapotrzebowania, jakie zgłosiły. Placówki, w których jest więcej dzieci, otrzymają więcej sprzętu. – Pierwszą partię laptopów już zamówiliśmy. W najbliższym czasie trafią one do szkół – mówi wiceprezydent Otwocka Sławomir Sierański.

Z kolei władze powiatu otwockiego już zabezpieczyły w budżecie 100 tys. zł na laptopy i tablety dla szkół średnich, licząc na refinansowanie. Na zakup niezbędnego sprzętu po 30 tys. zł otrzymają Zespół Szkół nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie i Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, a po 20 tys. zł dostaną Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego oraz LO im. K.I. Gałczyńskiego. Ze względu na to, że złożenie wniosku to gwarancja wypłaty, a do podziału jest 186 mln zł, pieniądze powinny trafić do wszystkich samorządów z powiatu otwockiego ubiegających się o dofinansowanie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.