Płacisz czynsz? Doczekasz się remontu

Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej mobilizuje mieszkańców do płacenia czynszu. – Remontujemy mieszkania, ale te, których lokatorzy nie zalegają z opłatami – mówi p.o. dyrektora Bartłomiej Kozłowski. ZGM wyciąga też pomocną dłoń do osób, które chcą płacić, ale nie mają pieniędzy.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Na ponad 350 budynków będących w zasobach ZGM-u w każdym jest choć jedna osoba, która zalega z opłatami. Zdarza się, że nawet 40 proc. lokatorów w danym budynku ma ten sam problem. Zadłużenie przez ostatnie lata urosło do ponad 10 mln zł (z odsetkami to ok. 15 mln zł), bo są lokatorzy, którzy nie płacą od początku!

– Musimy zastosować jakiś system. Nie może być tak, że w jednym budynku mieszkają osoby płacące czynsz i takie, które tego nie robią, bo tracą na tym wszyscy – mówi p.o. dyrektora ZGM-u. Dlatego wprowadził pewne rozwiązanie.

– Zaczęliśmy przeprowadzać remonty klatek schodowych, wymieniać drzwi, okna. W ten sposób premiujemy osoby, które płacą czynsz. To zostało zauważone przez sąsiadów, którzy pytali, dlaczego u jednych coś się wymienia, naprawia, a u innych nie. Wyjaśnialiśmy, że gdy lokal jest zadłużony, to nie przeprowadzamy takich prac. To poskutkowało, bo nagle część osób zaczęła płacić – tłumaczy Kozłowski.

W sumie w 66 lokalach wymieniono już drzwi, a w 39 okna. Z osobami mającymi bardzo duże zadłużenie (od 30 tys. zł do nawet ponad 100 tys. zł) organizowane są oficjalne spotkania w urzędzie miasta, w których uczestniczą sekretarz miasta, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej i dyrektor ZGM-u. – Staramy się pomóc takim osobom wyjść z tej trudnej sytuacji np. poprzez dodatki mieszkaniowe i możliwość odpracowania długów – wyjaśnia Kozłowski. Spotkania odbywają się cyklicznie, ale teraz
z uwagi na pandemię koronawirusa na pewien czas zostały one wstrzymane. Jednak pierwsze efekty już są. Od października 2019 roku udało się podpisać 35 porozumień z najbardziej zadłużonymi osobami na spłatę tych zaległości.

– Mieszkańcy zobowiązali się wpłacać nawet większe raty. Największa wpłata była na kwotę ok. 30 tys. zł. W przypadku mniejszych zaległości, gdy ludzie płacą w ratach od 100 zł do 300 zł, podpisaliśmy porozumienia z 66 osobami. Przez ostatnie pół roku porozumienia z ZGM-em podpisało już ok. 100 osób – wylicza p.o. dyrektora.

Osoby, które wyrażą chęć współpracy, mają możliwość rozłożenia zaległości na raty i umorzenia odsetek. Mogą też odpracować dług (będąc zatrudnionym w grupie remontowej ZGM albo sprzątając klatki schodowe w budynkach ZGM-u). – Lokatorów, którzy nie wykazują woli współpracy, będziemy przesiedlać do budynków typu kontenery. Nastąpi to w drodze eksmisji. Ale to już ostateczność – zaznacza Kozłowski.

– Teraz z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem nie wdrażamy tego pomysłu, ale z niego nie rezygnujemy. Gdy sytuacja się ustabilizuje, wrócimy do tego. Takie kontenery traktowane są jako lokale socjalne. Gdy ktoś zapłaci, będzie miał w nich prąd, wodę czy ogrzewanie – wyjaśnia Kozłowski.

Jeszcze w kwietniu dyrektor ZGM-u planuje wymienić i zlikwidować kilka wychodków znajdujących się przy budynkach, w których nie ma toalet. – Tam, gdzie nie możemy na razie podłączyć budynku do kanalizacji, będą nowe wychodki. To tańsze rozwiązanie niż remont istniejących, a przy okazji poprawimy estetykę miejsc wokół budynków – mówi p.o. dyrektora.

W ZGM-ie przybywa też administratorów, którzy sprawdzają, ile osób faktycznie mieszka w danym lokalu. Są przypadki, że ktoś dawno się wyprowadził, a użytkuje lokal np. jako magazyn. – Do tej pory na ponad 350 budynków było czterech, a właściwie trzech administratorów, bo jedna pracownica poszła na urlop macierzyński. Jedna osoba nie jest w stanie weryfikować i kontrolować ponad 100 budynków. Dlatego chcę, aby jednemu administratorowi podlegało maksymalnie 50-60 budynków. Wtedy będą oni mogli sprawować odpowiedni nadzór. Jednocześnie usprawni to kontakt mieszkańców z ZGM-em, co wpłynie na szybsze rozwiązywanie zgłaszanych problemów – zapowiada Kozłowski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.