Robili zabawki, teraz wspierają lekarzy

20 tysięcy specjalnych gogli dla służby zdrowia i mundurowych wyprodukowała na swój koszt otwocka firma Mochtoys w ramach ogólnopolskiej akcji Drukarze Dla Szpitali. W tych trudnych czasach takie dowody solidarności ludzi chcących się dzielić i pomagać innym podnoszą na duchu.

PRZEMEK SKOCZEK

To już nie pojedyncze osoby i firmy, nie sporadyczne inicjatywy. W walkę z pandemią angażują się setki ludzi w całej Polsce. Szyją maseczki, wspierają osoby starsze i schorowane albo sąsiadów na kwarantannie, oferują darmowe usługi służbom medycznym. Jedną z bardziej spektakularnych akcji jest ta zorganizowana przez polskie środowisko drukarzy 3D, którzy postanowili wesprzeć działania cichych bohaterów – lekarzy, diagnostów, rezydentów, pielęgniarek, ratowników oraz pracowników służb mundurowych, czyli osób, które są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Tak w całej Polsce rozpoczęło się wielkie drukowanie specjalistycznych gogli, przyłbic oraz trójników do respiratorów.

Pomysłodawcami i koordynatorami akcji są Agata i Błażej Bekierowie. – O tej inicjatywie usłyszałem w telewizji i od razu się do niej zapaliłem. Pomyślałem, że skoro mamy wtryskarki, narzędziownię, możemy aktywnie włączyć się w akcję i wyprodukować części do przyłbic. Drukowanie jednego elementu trwa pewnie godzinę albo dwie, my możemy taśmowo na wtryskarce w godzinę zrobić ich ponad 200 – mówi Artur Moch, współwłaściciel firmy Mochtoys, która jest jednym z czołowych producentów zabawek z tworzyw sztucznych w Europie i działa od 1993 roku.

– Skontaktowałem się z pomysłodawcami akcji Drukarze Dla Szpitali. Od nich dowiedziałem się, że bardziej potrzebne są teraz gogle i oni właśnie opracowują projekt. Gotowy model dostałem bodaj 24 marca, ale żeby uruchomić produkcję, potrzebowałem jeszcze formy. Tu pomogła nam również całkowicie nieodpłatnie firma Mateo z Woli Duckiej należąca do rodziny Całków. Znamy się i przyjaźnimy od lat, cieszę się, że mogliśmy razem zaangażować się w ten projekt – podkreśla Artur Moch.

Mochtoys i Mateo zadziałali ekspresowo i w całości pokryli wszystkie koszty związane z przedsięwzięciem. W tej chwili gotowa jest partia 20 tysięcy gogli, które są dostarczane do koordynatorów akcji. Tam mocowane są gumki i uszczelki do wytworzonych w Otwocku elementów głównych. Następnie gogle trafiają do wszystkich potrzebujących placówek w całym kraju.

– Nasz sprzęt jest oczywiście w gotowości i jeśli zajdzie taka potrzeba, wznowimy produkcję na rzecz akcji Drukarze Dla Szpitali. Jesteśmy w stałym kontakcie z jej organizatorami – zaznacza właściciel Mochtoys. – Od lat staramy się z żoną pomagać na różne sposoby. Przekazujemy zabawki na akcje charytatywne i do ośrodków takich jak dom samotnej matki. Zawsze angażujemy się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – mamy złote serduszka i gitarę z podpisem Carlosa Santany, która była wylicytowana na aukcji WOŚP. Naturalne było więc, że i teraz, w czasie pandemii, chcieliśmy włączyć się w walkę z wirusem – dodaje.

Każdy z nas może wspomóc tę akcję, wpłacając nawet niewielkie kwoty
za pośrednictwem strony www.zrzutka.pl/z/DrukarzeDlaSzpitali.

Przyłbice z Duchnowa

W akcję Drukarze Dla Szpitali zaangażowana jest również firma The Big Fellow z Duchnowa w gminie Wiązowna

  • Firmę prowadzą Bartek Zięciowski z żoną Lucyną. To producenci miodu pitnego, dopiero rozkręcają działalność. Pusty jeszcze magazyn został przekształcony w drukarnię przyłbic medycznych w technologii 3D. Pełną parą pracują tam firmowe drukarki oraz te pożyczone od innych ludzi dobrej woli z powiatu otwockiego. Są to: Kazimierz Goliński, Mieczysław Dańko, zdalnie drukują Maciej Garbień i Adam Szymański oraz Cezary Szymański. Gotowe produkty trafiają do placówek medycznych w Wiązownie, Otwocku (Powiatowe Centrum Zdrowia przy ul. Batorego), Warszawie, jadą też w Polskę. Wszędzie tam, gdzie są potrzebne. Oczywiście do tej pomocowej działalności można się w każdej chwili włączyć. Zainteresowani mogą pisać na e-mail: hellothebigfellow@gmail.com. Firma z Duchnowa dotąd sama finansowała zakup materiałów do druku przyłbic, ale teraz pilnie potrzebuje na to pieniędzy. Możemy ją wesprzeć, biorąc udział w zbiórce na stronie http://www.wspieram.to/drukujemydlalekarzy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.