Oddaj krew i uratuj życie

Mimo epidemii koronawirusa możesz pomóc i uratować czyjeś życie! W niedzielę, 26 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych przy ul. Konopnickiej 3 w Otwocku będzie można bezpiecznie oddać krew. Obowiązują jednak zapisy na konkretną godzinę.

AGNIESZKA JASKULSKA

Krew to dar życia, którego wciąż brakuje, zwłaszcza teraz, gdy w szpitalach przybywa chorych. W niedzielę, 26 kwietnia w godz. od 9 do 14 odbędzie się kolejna akcja, podczas, której będzie można bezpiecznie oddać krew.

– To bezcenny lek, którego nie można pozyskać w inny sposób jak tylko przez honorowe oddanie. W związku z epidemią koronawirusa podczas akcji krwiodawstwa musimy zachować szczególną ostrożność. Dlatego są zapisy na konkretną godzinę. Będą obowiązywały numerki, dzięki czemu unikniemy tego, że wiele osób przyjdzie w tym samym czasie, aby oddać krew – tłumaczy Kinga Błaszczyk, współorganizatorka akcji, która odbędzie się w „Ekonomiku”. Z przyczyn oczywistych tym razem nie będzie kawiarenki.

Na hali sportowej jest wystarczająca przestrzeń dla zachowania odpowiednich odległości, zwłaszcza że będzie tam przebywało tylko kilka osób (będzie oddzielne wejście i wyjście).

– Przed wejściem wszystkim będzie zmierzona temperatura, zostanie też przeprowadzony wstępny wywiad. Każdy dawca obowiązkowo będzie musiał zdezynfekować ręce i otrzyma jednorazowe rękawiczki i maseczkę – mówią przedstawiciele „Krwiodawstwa w Józefowie”, które jest współorganizatorem akcji. W ciągu godziny krew będzie mogło oddać do 15 osób.

W akcji, która odbędzie się 26 kwietnia, może uczestniczyć 80 osób, ale tworzona jest także lista rezerwowa. Znajdą się na niej osoby, które mogą oddać krew w późniejszym terminie. Organizatorzy apelują do dawców, aby ze względu na bezpieczeństwo przyszli na konkretną godzinę i bez osób towarzyszących.

UWAGA! Organizatorzy przypominają, że KRWI NIE MOGĄ ODDAĆ osoby, które przebywały poza Polską w ciągu ostatnich dwóch tygodni, miały kontakt z zarażonym koronawirusem lub z osobami, które wróciły z kraju/ów z lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2, mają objawy infekcji dróg oddechowych lub temperaturę powyżej 37 stopni. Okres dyskwalifikacji wynosi w takich przypadkach przynajmniej 14 dni.

  • ZAPISY: każda osoba otrzyma numerek na konkretną godzinę. Zapisy (może być także SMS) pod nr tel. 506 380 574
  • GDZIE: hala sportowa w „Ekonomiku” przy ul. Konopnickiej 3 w Otwocku
  • KIEDY: niedziela, 26 kwietnia w godz. 9-14

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.