Odnowią rynek i Stare Miasto

Prawdopodobnie pod koniec miesiąca zostanie ogłoszony przetarg na dokumentację rewitalizacji karczewskiego rynku. – Chcielibyśmy w tym roku opracować szczegółowy projekt rewitalizacji, aby ubiegać się o dofinansowanie i odnowić centrum miasta – przyznaje burmistrz Michał Rudzki.

SYLWIA WYSOCKA

Wstępna koncepcja rewitalizacji rynku Zygmunta Starego w Karczewie powstała w 2017 roku, w poprzedniej kadencji samorządu. Obecnie, gdy układ urbanistyczny centrum Karczewa został objęty opieką konserwatorską, nie wszystkie z proponowanych rozwiązań są aktualne. Władze Karczewa są jednak zdecydowane na rewitalizację rynku, który jest wizytówką miasta i gminy. Dlatego na przełomie kwietnia i maja planują ogłoszenie przetargu na opracowanie projektu wykonawczego rewitalizacji rynku.

– Będzie to wielobranżowy projekt wykonawczy uwzględniający w części powstałą koncepcję rewitalizacji. Nie może uwzględniać jej w całości m.in. dlatego, że koncepcja zakładała przeniesienie drogi, a to będzie niezgodne z decyzją konserwatora zabytków, który wpisał do ewidencji zabytków istniejący układ urbanistyczny – wyjaśnia w rozmowie z „Linią” burmistrz Karczewa Michał Rudzki.

– Chcemy, aby projekt był kompleksowy, żebyśmy mieli uzgodnienia w zakresie przebiegających w tamtym rejonie sieci: energetycznych, gazowych, wodociągowych itd. Z pełną dokumentacją łatwiej będzie ubiegać się o dofinansowanie na rewitalizację. Często posiadanie gotowego projektu, a nie tylko koncepcji, jest dodatkowo punktowane – dodaje burmistrz.

Projekt będzie powstawał prawdopodobnie kilka miesięcy. Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, zwłaszcza dotyczące spotkań, mogą dodatkowo przedłużyć prace, ponieważ burmistrz zamierza poddać go szerokim konsultacjom społecznym.

– Chciałbym, żeby projekt został oddzielnie zaopiniowany przez różne grupy mieszkańców, bo inne zdanie mogą mieć seniorzy, inne przedsiębiorcy, a jeszcze inne przedstawiciele pozostałych grup społecznych. Planujemy więc cykl konsultacji w tej sprawie. Niestety, z powodu pandemii trudno przewidzieć, kiedy będą one możliwe – mówi burmistrz.

W tym roku nie ma więc szans na realizację projektu, może nawet zajść konieczność opracowywania go dłużej niż do końca 2020 r. Następnie przyjdzie czas na próby pozyskania dofinansowania realizacji projektu.

– Zobaczymy, być może zrobimy to etapowo – mówi burmistrz, zaznaczając, że elementem uwzględnionym w projekcie rewitalizacji ma być także ulica Stare Miasto – obecnie niszczona jako element objazdu skrzyżowania przed kościołem św. Wita, gdzie powstaje rondo.

– Mając na względzie to, że w tym roku będziemy budować parking przy ulicy Podlaskiej, i chcąc w miarę kompleksowo rewitalizować cały obszar centrum, zamierzamy uwzględnić w projekcie rewitalizacji rynku projekt drogowy ulicy Stare Miasto, która jest w fatalnym stanie – podkreśla Rudzki. – Chciałbym, aby zostało to wykonane w przyszłym roku, bo jest to centrum miasta, nie można go zostawić w obecnym stanie – dodaje.

One thought on “Odnowią rynek i Stare Miasto

  • 22 kwietnia 2020 o 20:42
    Permalink

    Wytną drzewa i zabetonują. Wizualnie będzie lepiej.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.