Paczki z żywnością i ciepłe posiłki

Seniorzy, rodziny wielodzietne i osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej zwłaszcza teraz, w czasie pandemii koronawirusa, potrzebują pomocy. Dzięki wspólnej akcji, w którą zaangażowały się Fundacja Pro Homini, urząd miasta, Ośrodek Pomocy Społecznej (OPS) i miejskie placówki oświatowe, trafią do nich paczki z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby oraz ciepłe posiłki. Trwa zbiórka potrzebnych produktów.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKARobiąc zakupy w sześciu sklepach na terenie Otwocka, w specjalnych koszykach oznaczonych logo urzędu miasta i Fundacji Pro Homini, które znajdują się przy kasie, możemy zostawić produkty dla potrzebujących. Zbierane są artykuły spożywcze o przedłużonym terminie ważności, chemia gospodarcza, kosmetyki. To jeden ze sposobów włączenia się do akcji charytatywnej.

Z tych produktów zostaną przygotowane paczki dla potrzebujących. Zbiórka trwa też w trzech otwockich szkołach podstawowych (SP nr 4, SP nr 12 i SP nr 3). Produkty można przynosić w godzinach od 8 do 15. Jest też możliwość zostawienia zakupionych rzeczy bezpośrednio przed wejściami do sal gimnastycznych, bez konieczności wchodzenia do szkoły.

Trzecia możliwość pomocy to zostawienie w Przedszkolu Miejskim nr 3 przy ul. Jodłowej (w godz. 8-15) artykułów spożywczych, z których będzie można przygotować ciepłe posiłki (surowe mięso, warzywa, tzw. wkład do kotła). Gotowaniem zajmują się pracownicy przedszkola. Następnie posiłki zostaną dostarczone osobom starszym i wymagającym pomocy.

– Chcemy zacząć gotować w tym tygodniu – mówi Ewa Jedynak z Fundacji Pro Homini. W ramach wspólnie organizowanej akcji prezydent Otwocka Jarosław Margielski podpisał z fundacją porozumienie o współpracy w sprawie pomocy mieszkańcom w związku z pandemią koronawirusa. Zostało ono zawarte na czas trwania sytuacji kryzysowej. Dzięki temu do akcji włączyły się miejskie szkoły, przedszkole i OPS.

– Poza troską o siebie i swoją rodzinę w tym trudnym czasie pandemii powinniśmy pomyśleć też o najbardziej potrzebujących. Rozejrzeć się dookoła, zobaczyć, czy nasi sąsiedzi albo osoby starsze, które nie mogą iść po zakupy, nie potrzebują takiej pomocy. Być może ktoś nie ma środków do życia, bo stracił pracę. Do takich mieszkańców jest skierowana ta akcja – mówi Sylwia Konopacka-Bąk, naczelnik wydziału kultury i promocji w urzędzie miasta. Przed świętami udało się dostarczyć paczki do 180 osób.

– Zostały one rozwiezione przez pracowników urzędu miasta, my pozyskaliśmy produkty. To jest realna pomoc. Dziś ty, jutro ktoś inny może znaleźć się w potrzebie – dodaje Ewa Jedynak. Do akcji włączył się też ekopatrol. Osoby chcące pomóc w dostarczaniu paczek mogą zgłosić się do fundacji i OPS-u.

– Otwocki OPS rozdał przed świętami siedem i pół tony żywności, w ubiegłym tygodniu była kolejna dostawa na trzy i pół tony. Te osoby dostały już pomoc. My docieramy do tych, których sytuacja nagle się pogorszyła, do rodzin wielodzietnych, w których rodzice stracili pracę. Współpracujemy z OPS-em, żeby nie dublować się z dostarczaniem pomocy i trafić też do innych, do jak najszerszej grupy potrzebujących – mówi Ewa Jedynak.

– Jeśli ktoś widzi, że obok niego mieszkają osoby, które potrzebują pomocy, niech zgłosi to do nas albo do OPS-u, pomożemy – dodaje. Gdyby ktoś chciał jeszcze skorzystać z takiej pomocy, może zgłosić się telefonicznie.

Znasz osobę w potrzebie? Zadzwoń!
Ośrodek Pomocy Społecznej, tel. 22 779 36 32
Fundacja Pro Homini, tel. 798 522 076

Organizatorzy akcji bardzo liczą na pomoc i zachęcają do zbiórki żywności i innych produktów pierwszej potrzeby, z których będzie można przygotować paczki dla osób potrzebujących. Dziękują też wszystkim sklepom, firmom, osobom prywatnym i ofiarodawcom, którzy okazali pomoc. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.