Przyznano dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych

Wiadomo już, do jakich samorządów powędruje w tym roku dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Pieniądze na nowe drogi dostaną gmina Otwock i powiat otwocki.

SYLWIA WYSOCKA

Wysokość dofinansowania z FDS dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależniona od dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania. Maksymalne może ono wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.

Na liście podstawowej wniosków gminnych na pierwszym miejscu znalazła się dwuletnia inwestycja Otwocka pn. „Rozbudowa i przebudowa dróg gminnych w Otwocku – Etap II”. Jest to inwestycja rozpoczęta już w ubiegłym roku, na którą miasto otrzymał 70 proc. dofinansowania, czyli ponad 4 mln 900 tys. zł. Ponad 2 mln 110 tys. zł będzie stanowić wkład własny. Dzięki tym pieniądzom do końca 2020 roku przebudowanych zostanie 2,37 km dróg w mieście. Będą to ulice: Ługi, Pokojowa i Sołtana. – Inwestycje są obecnie realizowane, jesteśmy po rozstrzygniętych przetargach – informuje prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Dofinansowanie z FDS dostanie także zadanie pn. „III etap przebudowy dróg gminnych w Otwocku”. W tym wypadku jego wysokość wyniesie 65 proc. inwestycji, czyli 2 mln 290 tys. zł, przy wkładzie własnym w wysokości
1 mln 233 tys. zł. Dzięki temu w Otwocku od września 2020 roku do sierpnia 2021 roku powstanie 1,703 km dróg. – Trzeci etap przebudowy obejmuje ulice: Prusa, Jagienki i Jaśminową na odcinku od ul. Nagietkowej do ul. Tulipanowej – wyjaśnia prezydent Jarosław Margielski.

– Składaliśmy również wniosek na czwarty etap, obejmujący ulice: Kościuszki, Pułaskiego i Radosną. Niestety dostaliśmy informację, że z powodu nieuregulowania stanu własności gruntów pod tymi drogami wniosek nie mógł otrzymać dofinansowania. To bardzo ważne ulice, dlatego ubolewam nad tym, że nie mogliśmy dostać na nie dodatkowych środków. Niestety, to są efekty kilkunastoletnich zaległości, które „odziedziczyłem” po moim poprzedniku w zakresie komunalizacji gruntów w pasach drogowych. Właśnie kwestia nieuregulowania gruntów ul. Kościuszki jako brak formalny przesądziła o tym, że nie otrzymaliśmy dofinansowania na etap czwarty, czyli przebudowę trzech dodatkowych dróg, które traktuję jako inwestycje priorytetowe. Tak naprawdę zabrakło nam kilku tygodni na uregulowanie spraw własnościowych. Dlatego te działania zostaną sfinalizowane w najbliższym czasie, żeby w następnym naborze nasz wniosek miał realne szanse na ponowne dofinansowanie – podkreśla prezydent.

– W czasie zbliżającego się kryzysu pieniądze są bardzo potrzebne. Dlatego cieszy mnie, że otrzymaliśmy ponad 2 mln zł. To pozwoli na realizację kolejnych inwestycji drogowych, na które od lat czekają mieszkańcy Otwocka – dodaje.

W przypadku powiatu otwockiego dofinansowanie otrzyma jeszcze jedno zadanie – przebudowa drogi powiatowej Karczew – Janów (odcinek o długości 1,604 km). Pokryje ono 70 proc. kosztów inwestycji, czyli 2 mln 658 tys. zł, przy wkładzie własnym w wysokości 1 mln 139 tys. zł. Budowa ma być realizowana od czerwca do września 2020 roku. – Cieszymy się z dofinansowania. To duże zadanie, które bardzo poprawi bezpieczeństwo użytkowników dróg (1,6 km), ponieważ powstanie nowy ciąg pieszorowerowy. Niestety, nie otrzymaliśmy dofinansowania na przebudowę ul. Wawerskiej w Otwocku, co znacznie poprawiłoby estetykę wjazdu do stolicy powiatu, jednak było to zadanie remontowe, niżej punktowane i nie zostało zakwalifikowane do wsparcia – wyjaśnia wicestarosta Krzysztof Kłósek.

– Przypominam, że obecnie realizujemy inwestycje dofinansowane z FDS w poprzednim roku (budowa ulic Majowej i Kraszewskiego, rond Samorządowa/Reymonta w Otwocku i przy kościele w Karczewie). Byliśmy jednym z nielicznych powiatów, które otrzymały wsparcie aż dla trzech złożonych w 2019 roku wniosków. W tym roku, przy trwających inwestycjach dwuletnich, dofinansowanie z FDS jest skromniejsze – wynosi ono 3 mln 800 tys. zł i otrzymało je jedno zadanie – dodaje wicestarosta Krzysztof Kłósek.

– Przebudowa drogi do Janowa będzie polegać na budowie ciągu pieszo-rowerowego po stronie północno-wschodniej oraz poprawie odwodnienia drogi. Planowana jest także korekta położenia jezdni na niewielkich odcinkach, tak aby cały ciąg miał odpowiednie szerokości, oraz poszerzenie na łukach drogi.

2 komentarze do “Przyznano dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych

 • 23 kwietnia 2020 o 13:46
  Permalink

  A kiedy zajmą się w końcu ulicami na kresach np. Wrocławska która odchodzi od ul. Okrzei. Szlag mnie trafia na jakiej zasadzie oni remontują te ulice. Mam wrażenie że tam gdzie mieszkają radni albo ich rodziny to ulice są remontowane a reszte mieszkańców ma się w dupie.

  Odpowiedz
 • 20 grudnia 2020 o 12:47
  Permalink

  Obecny Prezydent miasta Otwocka zrobił więcej przez jedną kadencję dla miasta niż poprzednicy przez całe lata więc proponowałabym przestać pluć a określenie że ma kogoś w dupie jest dalece nie na miejscu, bo to co ten facet robi to właśnie dla mieszkańców.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.