Brakuje wody na wsiach

Stacja Uzdatniania Wody (SUW) w Glinkach wymaga remontu. – Rozbudowa SUW może kosztować ok. 1 mln zł – mówi burmistrz Michał Rudzki, który chce, aby gmina zaciągnęła na ten cel preferencyjną pożyczkę.

SYLWIA WYSOCKA

W Wielką Sobotę, 11 kwietnia, część mieszkańców karczewskich wsi została pozbawiona dostępu do bieżącej wody. Powodem była awaria Stacji Uzdatniania Wody w Glinkach. Doszło do niej wskutek dużego poboru wody potrzebnej strażakom do gaszenia pożaru w jednym z sołectw, co doprowadziło do przeciążenia pomp. Jak tłumaczy burmistrz Karczewa Michał Rudzki, zabezpieczenie przeciwpożarowe jest obowiązkiem gminy, strażacy w tego typu sytuacjach pobierają wodę z ujęć gminnych, gmina za tę wodę płaci. Niemożliwe jest – co sugerowali m.in. internauci – pobieranie przez strażaków wody z jeziora czy innego akwenu.

Rozbudowa to konieczność, ale…

Choć awarię udało się dość szybko usunąć, problem pozostał. – Stacja uzdatniania wody w Glinkach powstała w latach 70. Jest wyeksploatowana, a moce przerobowe pomp nie są adekwatne do liczby nowych domów – mówił podczas wideoczatu po świętach burmistrz Rudzki. I podkreślał, że przez wiele lat stacja nie była modernizowana, choć gmina zleciła projekt jej rozbudowy. Burmistrz uważa, że obecnie rozbudowa Stacji Uzdatniania Wody w Glinkach o kolejną pompę, która mogłaby intensywniej pompować wodę, zwłaszcza w okresie letnim, to konieczność.

– Wiele osób pobiera latem wodę do celów gospodarczych, podlewania itd. Ciśnienie sieci jest bardzo ograniczone, widać to zwłaszcza wieczorami między godziną 19 a 21, gdy występuje największe zużycie wody – podkreśla burmistrz. I dodaje, że gmina powinna przede wszystkim zabezpieczyć wodę do celów socjalno-bytowych mieszkańców. Jednak z punktu widzenia spółki KPEC, która zarządza stacją, ważne jest także, aby woda była dostarczana przedsiębiorcom.

– Obecnie część firm chciałaby podłączyć się do sieci, ale nie otrzymuje na to zgody od KPEC-u, ponieważ nie ma gwarancji odpowiedniego dostępu do wody. Gdyby spółka zobowiązała się do dostarczania wody przy zwiększonym zużyciu, a nie zrobiłaby tego ze względu na przeszkody techniczne (niewydolne pompy, które mogą się zaciąć), narażałaby się na konsekwencje z tytułu roszczeń za niewywiązanie się z umowy. Tymczasem z ekonomicznego punktu widzenia byłoby jak najbardziej wskazane, aby przedsiębiorcy podłączali się do sieci. W związku z tym istnieje bezwzględna konieczność modernizacji stacji. Bardzo ona poprawi sytuację mieszkańców sołectw – tłumaczy Rudzki.

… potrzebna jest pożyczka

Według szacunków burmistrza koszt rozbudowy SUW to ok. 1 mln zł. Gmina nie wyłoży teraz takiej kwoty z budżetu, dlatego chce on zaciągnąć na ten cel preferencyjną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Burmistrz przekazał radnym projekt uchwały, w którym rada miałaby wyrazić na to zgodę. Według Rudzkiego sprawa jest dość pilna.

Z powodu pandemii koronawirusa możliwość spotkań i dyskusji jest jednak ograniczona, a z projektu przesłanej radnym uchwały nie wynika w żadnym jej punkcie (ani w treści uzasadnienia), że pożyczka w wysokości 4 mln 626 tys. 354 zł zostanie przeznaczona na rozbudowę stacji uzdatniania w Glinkach. Mowa jest tylko o realizacji następnego etapu zadania pn. „Kompleksowa budowa i opracowanie dokumentacji systemu wodno-kanalizacyjnego na terenach wiejskich gminy Karczew”.

Radni, z którymi udało się nam porozmawiać, podkreślają, że dostrzegają potrzebę modernizacji Stacji Uzdatniania Wody w Glinkach, ponieważ była o tym mowa już kilka miesięcy temu. Oczekują jednak, że decyzje będą poprzedzone szczegółowym wyjaśnieniem: na czym ma polegać modernizacja, ile kosztować, co obejmować.

Przewodniczący komisji rozwoju Jarosław Jobda podkreśla, że jego zespół od jakiegoś czasu pracuje nad planami zagospodarowania przestrzennego, w których projektuje się m.in. część terenów wiejskich gminy jako kolejne tereny przemysłowe. Radni chcieliby wiedzieć, czy i w jakim stopniu modernizacja SUW odnosi się do tych planów. Można się zatem spodziewać, że decyzje w sprawie zaciągnięcia pożyczki na stację uzdatniania wody poprzedzi jeszcze debata na ten temat.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.