Bezdomne psy trafią do schroniska w Celestynowie

Józefów przyjął nowy Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami obowiązujący w 2020 roku. Na jego realizację miasto przeznaczyło ponad 62 tys. zł.

SYLWIA WYSOCKA

Zgodnie z przepisami do końca pierwszego kwartału roku rada miasta powinna uchwalić Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Jednak w tym roku sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała, że józefowscy radni zajęli się tym dopiero w kwietniu. Program został przesłany do zaopiniowania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami oddział w Otwocku oraz Kołu Łowieckiemu nr 1 w Otwocku. Żadna z organizacji nie wniosła do niego uwag.

Odłowione na terenie Józefowa zwierzęta, których dotychczasowi właściciele się nie odnajdą, będą umieszczane w schronisku w Celestynowie. Jednak najpierw józefowska straż miejska, urzędnicy z referatu gospodarki komunalnej oraz pracownicy schroniska będą szukać ich właścicieli. Informacje o znalezionych zwierzętach znajdują się na stronie urzędu http://www.jozefow.pl w zakładce „Psy i koty” oraz na tablicy ogłoszeniowej mieszczącej się przy ul. kard. Wyszyńskiego przy skrzyżowaniu z ul. Parkową.

W tym roku na realizację programu opieki nad zwierzętami władze Józefowa zarezerwowały w budżecie 62 tys. 300 zł. Najwięcej z tej kwoty, bo aż 45 tys. zł, przeznaczono na opłacenie kosztów pobytu w schronisku. Na sterylizację i kastrację kotów przewidziano 4 tys. 300 zł, po 1 tys. zł zostanie przekazane m.in. na czipowanie psów i zakup karmy dla wolno żyjących kotów.

Wolno żyjącymi kotami, tak jak dotychczas, będą zajmować się społeczni opiekunowie w porozumieniu z referatem gospodarki komunalnej. Urząd będzie wydawał im karmę na podstawie złożonych wniosków. Ci zobowiązują się dokarmiać koty zwłaszcza w okresie zimowym. Zwierzęta będące pod taką opieką zostaną poddane kastracji i sterylizacji na koszt miasta. Wykona je przychodnia weterynaryjna z Józefowa. Takim zabiegom opłaconym z budżetu miasta mogą być poddane również zwierzęta, które zostały przygarnięte przez mieszkańców Józefowa. Odbywa się to także na pisemny wniosek złożony w urzędzie. Miasto pokryje koszt zabiegu tylko
w przypadku, gdy zwierzę było przygarnięte w czasie miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.

Mieszkańcy zainteresowani czipowaniem psów także będą musieli wypełnić wniosek w urzędzie, dołączając do niego aktualny dowód szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Wtedy właściciel otrzyma dokument upoważniający do dokonania zabiegu elektronicznego oznakowania psa na koszt miasta, ale na samo czipowanie trzeba będzie udać się do Warszawy.

Co zrobić, jeśli w Józefowie zobaczymy bezdomne zwierzę? Zgłoszenia o zwierzętach, które uciekły, błąkały się lub zostały porzucone, są przyjmowane od poniedziałku do piątku przez straż miejską w Józefowie, a w weekendy przez policję. Odławianie takich zwierząt prowadzi lekarz weterynarii Tomasz Baczyński z gabinetu weterynaryjnego w Celestynowie. Na podstawie umowy z miastem dr Baczyński udziela także przez całą dobę pomocy weterynaryjnej zwierzętom, które zostały poszkodowane w zdarzeniach drogowych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.