Dwie rodziny zaraziły się koronawirusem, w tym siedmioletnia dziewczynka i jej starszy brat. 81-letnia kobieta pokonała wirusa!

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku poinformowała o kolejnych ozdrowieńcach w powiecie otwockim. Koronawirusa pokonało już 13 osób w tym trzy kobiety w wieku 29, 31 i 81 lat! Niestety, przybywa nie tylko ozdrowieńców, lecz także osób zarażonych wirusem. W ostatnich kilku dniach koronawirusa potwierdzono badaniami laboratoryjnymi u dwóch rodzin z powiatu otwockiego. Wśród zarażonych jest siedmioletnia dziewczynka i jej 11-letni brat.

AGNIESZKA JASKULSKA

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie otwockim nie wygląda najgorzej, jednak służby podkreślają, że nie można bagatelizować koronawirusa. Sanepid informuje, że na terenie powiatu do tej pory u 22 osób laboratoryjnie  potwierdzono zarażenie koronawirusem. Wśród nich były osoby, które wróciły z zagranicy, m.in. z Włoch, Francji i Hiszpanii. W wyniku zarażenia koronawirusem jedna osoba zmarła w szpitalu. Był to 36-letni mężczyzna, o którym „Linia” pisała pod koniec marca. – W związku z SARS-CoV-2 do tej pory hospitalizowanych było czterech mieszkańców powiatu otwockiego. W Wielkanoc została wypisana ze szpitala ostatnia osoba – 51-letni mężczyzna. Od tego czasu, mimo że były kolejne przypadki koronawirusa, nikt nie wymagał leczenia szpitalnego – informuje sanepid.

Obecnie koronawirusa potwierdzono już u 22 osób, ale część z nich wygrała z nim walkę. – Mamy już 13 ozdrowieńców, u których wcześniej testy potwierdziły wirusa. Te osoby go pokonały i przeprowadzone w odstępie czasowym kolejne dwa testy wykluczyły u nich koronawirusa, co oznacza, że tych 13 osób ozdrowiało – podkreśla otwocki sanepid. Wśród nich są zarówno mieszkańcy powiatu, którzy kilka tygodni temu wrócili z zagranicy, jak i ci, którzy zarazili się w kraju. Wirusa pokonały m.in. trzy kobiety w wieku 29, 31 lat oraz 81-letnia seniorka(!), a także mężczyźni w wieku 29, 58, 66 i 43 lat. Pozostałe osoby, które nadal walczą z koronawirusem, nie wymagają hospitalizacji i przebywają w izolacji domowej pod reżimem. 

W ostatnich dniach wirusa potwierdzono u 26-letniego mężczyzny, a także u sześciu członków dwóch rodzin z powiatu otwockiego. – Dwukrotne testy laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u dwóch rodzin, które kilka dni wcześniej zostały objęte kwarantanną domową. Okazało się, że ich członkowie zarazili się wirusem – tłumaczą w rozmowie z „Linią” pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku. Wiele wskazuje na to, że źródłem zarażenia były wcześniejsze kontakty z innymi członkami rodziny i ze znajomymi. – Koronawirusa potwierdzono u 33-letniej kobiety, siedmioletniej dziewczynki i 11-letniego chłopca, którzy zarazili się wirusem z tzw. transmisji rodzinnej – wyjaśnia otwocki sanepid. Podobna sytuacja była w przypadku drugiej rodziny z powiatu otwockiego, która również zaraziła się wirusem od swoich bliskich i także była wcześniej objęta kwarantanną domową. – Testy potwierdziły koronawirusa u 46-letniego mężczyzny, 51-letniej kobiety i 23-letniego mężczyzny. Dwoje dzieci i inni członkowie tych dwóch rodzin czują się dobrze i nie wymagają pomocy medycznej ani hospitalizacji. Wszyscy przebywają w izolacji domowej pod reżimem  zapewnia otwocki sanepid. 

Służby epidemiologiczne podkreślają, że wzrost liczby ozdrowieńców to optymistyczna wiadomość dla mieszkańców powiatu otwockiego, ale nie należy bagatelizować sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Sanepid przypomina, aby nadal ograniczać wychodzenie z domu, pamiętać o higienie i częstym myciu rąk, zasłanianiu ust i nosa oraz stosowaniu się do wszystkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Dane w powiecie otwockim, 28.04.2020 r.

  • Liczba osób objętych kwarantanną domową: 73 (5 osób ostatniej doby).
  • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2.
  • Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie: 22.
  • Liczba osób objętych izolacją domową: 8.
  • Liczba ozdrowieńców: 13.
  • Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 0.
  • Liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 1.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.