Wirus zatrzymał miejskie rowery

W ubiegłym roku wypożyczalnia rowerów miejskich zaczęła działać bardzo późno, bo dopiero pod koniec wakacji. W tym sezonie miało być inaczej. Niestety, ze względu na pandemię w Otwocku na razie nie będzie można wypożyczać rowerów.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Fani dwóch kółek muszą uzbroić się w cierpliwość, bo nie wiadomo, kiedy system rowerów miejskich zostanie odblokowany. Miał ruszyć na początku maja, ale zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 kwietnia zakaz korzystania z rowerów miejskich obowiązuje do odwołania. – Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami firmy Nextbike Polska SA (z którą miasto ma podpisaną umowę do 2022 roku – przyp. red.) i na bieżąco śledzimy sytuację – zapewnia Sylwia Konopacka-Bąk, naczelnik wydziału promocji i spraw społecznych w urzędzie miasta.

– Cały czas składamy odwołania od tego zakazu, podejmujemy działania, aby został on jak najszybciej zniesiony. Naszym zdaniem jest bezzasadny, bo można korzystać z hulajnóg, samochodów, prywatnych rowerów. Nie potrafimy znaleźć uzasadnienia dla tej decyzji, ale sytuacja jest dynamiczna. Wierzymy, że uda się otrzymać wiążącą informację, wskazującą chociaż na datę odblokowania rowerów miejskich – mówi w rozmowie z „Linią” Paulina Wójcicka z Nextbike. I przyznaje, że gdy tylko zakaz zostanie zniesiony przez rząd, firma jest w stanie z dnia na dzień uruchomić wypożyczalnie rowerów. Zapewnia również, że pojazdy i stacje na bieżąco będą dezynfekowane.

– Poprosimy użytkowników, aby sami się zabezpieczali i używali rękawiczek. Oprócz tego nasz serwis będzie jeździł po mieście ze środkami do dezynfekcji i czyścił w rowerach kierownice, manetki, siodełka i wsporniki siodełek – dodaje Paulina Wójcicka.

Jeśli system rowerów miejskich ruszy, będzie działać na takich samych zasadach jak w ubiegłym roku. Do dyspozycji mieszkańców pozostanie osiem stacji, nie zmieni się też liczba wypożyczanych rowerów. Na początek będzie ich 58 (w tym sześć rowerów dla dzieci). Za to planowane jest wprowadzenie wakacyjnego projektu pilotażowego CARGO, czyli możliwość wypożyczenia czterech rowerów z dużym koszem umożliwiającym przewóz ładunków o wadze do 20 kg i wymiarach 40 cm na 50 cm na 40 cm.

Podobnie jak w ubiegłym roku, korzystanie z roweru przez pierwsze 20 minut jest bezpłatne. Po przekroczeniu tego czasu opłaty będą wynosiły:

  • od 21 min do 60 min – 1 zł,
  • od 61 min do 120 min – 3 zł,
  • od 121 min do 180 min – 5 zł,
  • od 181 min do 240 min oraz każda kolejna godzina – 7 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.