Otwock się zazieleni

Jeszcze przed wakacjami mają być gotowe koncepcje zagospodarowania 11 miejsc zieleni na terenie Otwocka. Na liście znalazły się ronda, skwery i fragmenty skrzyżowań. Dzięki temu ma tam być nie tylko bardziej zielono, lecz także estetycznie.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

– Bardzo nam zależało, żeby miejsca w centrum Otwocka zostały zagospodarowane w tym roku. Wybraliśmy 11 takich lokalizacji – mówi w rozmowie z „Linią” Karolina Wojnicz, zastępca naczelnika wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta. Koncepcje zagospodarowania zieleni powstaną m.in. dla czterech rond w Otwocku, terenu przy Klubie Batory oraz pasów zieleni przy głównych skrzyżowaniach w centrum i na obrzeżach miasta (pełna lista w ramce).

Zgodnie z oczekiwaniami urzędu projektowana zieleń musi spełniać funkcje estetyczne poprzez stworzenie harmonijnej i dekoracyjnej oprawy dla wskazanych obszarów, jednocześnie zachowując związek pomiędzy nowo powstałym terenem a otaczającym krajobrazem. Nie może ograniczać widoczności na drogach i skrzyżowaniach. Dobór gatunkowy roślin powinien uwzględniać niekorzystne zmiany klimatyczne z ograniczonym dostępem do wody, odporność na zanieczyszczenia oraz zachowanie całorocznej estetyki.

W ramach ogłoszonego przez urząd miasta zapytania ofertowego zgłosiło się pięć firm. Oferty dwóch zostały odrzucone, bo nie zawierały analizy założeń. Spośród pozostałych najwyżej oceniono ofertę firmy Rośliny z Runowa na kwotę 45 tys. zł. – Umowa z nią została podpisana 17 kwietnia. Koncepcje mają być wykonane w ciągu 45 dni od daty podpisania umowy
– wyjaśnia Karolina Wojnicz.

Zapytaliśmy, czy po opracowaniu koncepcji zagospodarowanie terenów zielonych zostanie wykonane jeszcze w tym roku. – Obecna sytuacja w kraju spowoduje opóźnienia w realizacji powyższych zadań, ale dołożymy wszelkich starań, aby prace zostały rozpoczęte – taką odpowiedź otrzymaliśmy z urzędu miasta.

Ronda wraz z otoczeniem pasa drogowego:

 • rondo Migdalskiego,
 • rondo Polskiego Państwa Podziemnego (Pułaskiego, Partyzantów, Andriollego),
 • rondo Raczkowskiego (Hoża, Karczewska),
 • rondo Żołnierzy AK „Fromczyn” (ze wzmocnieniem skarp, np. różami, i z uwzględnieniem sąsiadującej łąki kwietnej o pow. 1800 m kw. na dwóch terenach przy ul. Łąkowej i fragmencie przy straży pożarnej),
 • skwer Lennestadt (z uwzględnieniem fragmentu o pow. 550 m kw. dla łąki kwietnej – w kształcie litery „L” i trójkąta od ul. Sportowej).

Fragmenty skrzyżowań i wjazdów do miasta:

 • Batorego/Przewoska/Olszowa – zieleń izolacyjna na placu zabaw i terenie przy Klubie Batory, ul. Batorego 34,
 • Świderska/Staszica/Kołłątaja,
 • Samorządowa/Żeromskiego przy ul. Borowej z uwzględnieniem ok. 300 m kw. na łąkę kwietną przy ul. Borowej i za stacją rowerów,
 • Orla/Powstańców Warszawy – zieleń zgodna z koncepcją ronda Sybiraków,
 • Batorego/Matejki/Karczewska – nasadzenia spójne z terenami spółdzielni mieszkaniowej oraz z uwzględnieniem łąki kwietnej o pow. ok. 400 m kw. przy ul. Karczewskiej,
 • ul. Batorego na odcinku ul. Łukasińskiego – Przewoska – zieleń łącząca funkcje ozdobne, reprezentacyjne.

6 komentarzy do “Otwock się zazieleni

 • 30 kwietnia 2020 o 05:10
  Permalink

  Co za bzdury. W zeszłym roku posadzili 140 drzewek na Generalskiej i wszystko uschło. Ale przed wyborami było!? Teraz tez malują trawę na zielono – dajcie wody bo swider wysycha a nie pitolicie przez media o propagandzie zieleni.
  140 drzewek na Generalskiej kosztowało 100 tyś PLN – i wszystko na śmietnik!!!!

  Odpowiedz
 • 30 kwietnia 2020 o 08:09
  Permalink

  Tak może z innej beczki, czy ktoś kontroluje co się dzieje w parku? Dzieciaki jeżdżą na hulajnogach, skaczą na nich że schodków z pomnika, skaczą ze schodków do fontanny. Psy z każdej strony. Idziesz do parku by odpocząć, posiedzieć, poczytać książkę a tam jakas masakra. Rodzice wogole nie pilnują swoich dzieci. Podobno jest monitoring ale nikt chyba tam nie zagląda.

  Odpowiedz
  • 1 maja 2020 o 08:21
   Permalink

   Chyba nikt nie czyta tych komentarzy , a już z pewnością wladze miejskie i powiatowe Otwocka. Od wielu lat największym problemem Otwocka są drogi .Koszmarnie zaniedbane , bardzo dziurawe i bardzo brudne .Ostatnio niby coś zaczęło się w tym temacie dziać , ale budowane lub remontowane są z upodobaniem drogi na głębokich peryferiach miasta , podczas gdy drogi w centrum np.Kopernika , Reymonta , Kościuszki , czy Pułaskiego i inne – roją się od dziur i brudu . Nawet w ścisłym centrum miasta Otwocka , obok banku PKO BP – głebokie i pogłębiajace się stale zapadlisko w jezdni .Nikt z tym nic nie robi .Nikt nie reaguje .

   Odpowiedz
   • 1 maja 2020 o 13:02
    Permalink

    Kopernika, Kościuszki i Reymonta to nie centrum Otwocka…

    Odpowiedz
    • 2 maja 2020 o 10:11
     Permalink

     Dzień dobry, włączę sie do dyskusji.
     To, że nie są w ścisłym centrum Otwocka i po drugiej stronie torów, to nie znaczy że mają być brudne Szanowny Panie.
     Niestety, problem brudu na ulicach jest nadal aktualny. Ukwieca się Otwock, lecz go nie sprząta. Jedna z głównych ulic wjazdowych do miasta tzn Warszawska jest niesprzątana od conajmniej 5 lat, na której tyle samo czasu, albo i więcej, zalegają kupy piachu. Podobnie brudny jest chodnik. Może przy okazji ukwiecania ronda Migdalskiego posprzątają Warszawską????????
     Pan Prezydent powinien się wstydzić za taką dbałość o miasto, a przede urzędników którzy zbywają mieszkańców zamiast zająć się zgłaszanym problemem. Cóż, jaki Pan taki kram.

     Z poważaniem Elżbieta Barbara

     Odpowiedz
  • 3 maja 2020 o 10:35
   Permalink

   Nikt ma kto kontrolować. Straż miejska, która przecież nic nie robiła, została zlikwidowana, a policja ma ważniejsze sprawy na głowie.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.