Co planuje MOKTiS?

Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku to jedna z niewielu instytucji kultury, która w czasie pandemii całkowicie zrezygnowała z działalności statutowej. Do tej pory jej pracownicy tylko szyli maseczki ochronne, ale dyrekcja ośrodka zdradza plany na przyszłość.

PRZEMEK SKOCZEK

Staramy się na bieżąco informować o inicjatywach kulturalnych wszystkich
lokalnych placówek, które obecnie działają w sferze wirtualnej. Od połowy marca Otwock był jednak białą plamą na mapie wydarzeń kulturalnych. Wszyscy pracownicy zostali oddelegowani do produkcji maseczek.

– W obliczu zagrożenia epidemicznego skupiliśmy się przede wszystkim na rzeczy bezwzględnie najważniejszej, czyli pomocy w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców Otwocka. Do tej pory udało się uszyć 8500 maseczek. Dziś są one obowiązkowym elementem podczas wyjścia z domu. Potrafiliśmy „przebranżowić” się, aby taką pracą służyć mieszkańcom Otwocka w czasie pandemii. Równolegle prowadzimy jednak prace nad przygotowaniem oferty kulturalnej dla otwocczan – zapewnia dyrektor MOKTiS Małgorzata Kupiszewska. I wymienia, co w najbliższej przyszłości planuje ośrodek.

– Zaawansowane są prace nad portalem mostkultury.pl, skupiającym działania kulturalne w jednym miejscu. Znaleźliśmy dogodną platformę do zajęć wirtualnych w Klubie Smok, ruszą one jeszcze w kwietniu. Odbywają się spotkania orkiestry dętej online, które mają zakończyć się wspólnym wykonaniem utworu „Blue Night”. W trakcie realizacji jest też konkurs dla młodzieży na monodram. Będzie to monolog Makbeta, Romea czy Hamleta, nie dłuższy niż półtorej minuty, nagrany i przesłany do MOKTiS – informuje Kupiszewska.

W trakcie przygotowania jest wniosek do Narodowego Centrum Kultury do programu dotacyjnego „Kultura w sieci”. – Dzięki temu dofinansowaniu chcemy opracować wirtualny spacer po otwockich willach i miejscach pamięci oraz wystawę grafik i zdjęć willi otwockich online, a także organizować koncerty otwockich zespołów w Teatrze im. Jaracza. Zrodziła się też koncepcja wspólnego czytania przez otwockich poetów wierszy i krótkich form literackich – informuje dyrektor MOKTiS. Małgorzata Kupiszewska zapewnia, że bez względu na decyzję NCK – do którego złożono ponad 12 tysięcy wniosków – MOKTiS będzie realizował zadania ujęte w wymienionym wniosku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.