Lato bez imprez

Nie ma już wątpliwości, że pandemia koronawirusa potrwa znacznie dłużej, niż początkowo myśleliśmy. W związku z tym odwoływane są kolejne wydarzenia kulturalne i sportowe planowane nie tylko wiosną, lecz także latem.

PRZEMEK SKOCZEK

Tegoroczne lato będzie smutniejsze. Prawdopodobnie nie spotkamy się na dużych koncertach czy festiwalach takich jak Membrana

Oświadczenie w tej sprawie w ubiegłym tygodniu wydało Starostwo Powiatowe w Otwocku. Wiemy już na pewno, że nie odbędą się wszystkie powiatowe imprezy co najmniej do końca wakacji.

– Niestety, w związku z troską o bezpieczeństwo mieszkańców odwołaliśmy zaplanowane wcześniej wydarzenia kulturalne, sportowe, promocyjne i turystyczne. Nasi partnerzy także odstąpili od współorganizacji wielu projektów w najbliższych miesiącach. Rezygnacja z organizacji imprez do końca sierpnia jest wariantem optymistycznym z uwagi na fakt, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć terminu zniesienia ograniczeń – informuje wicestarosta Krzysztof Kłósek.

Ta decyzja oznacza, że w planowanym czasie nie odbędą się takie wydarzenia jak np.: Powiatowy Festiwal Kultury, Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych czy Dzień Godności dedykowany osobom z niepełnosprawnościami. Niektóre imprezy, jak dożynki powiatowe, zostały przeniesione na wrzesień. A co z pozostałymi wydarzeniami, które organizują niezależne instytucje, fundacje i stowarzyszenia?

– Powiat zazwyczaj je wspiera. Są dofinansowywane w ramach konkursu ofert. I tu nic się nie zmienia, o ile te organizacje zdecydują się na jakieś działania dopuszczalne w tych warunkach – zapewnia Rafał Skwiot, kierownik biura kultury i promocji w starostwie.

– Jeśli postanowią przełożyć termin na koniec lata lub jesień, przyznane im pieniądze poczekają. Jeśli jednak te projekty zostaną w tym roku odwołane, pieniądze wracają do puli. Nie wykluczamy, że wtedy zorganizujemy drugi konkurs ofert i każdy będzie mógł ponownie aplikować o dofinansowanie – dodaje Skwiot.

Już wiadomo, że w tym roku odwołano huczne otwarcie sezonu motocyklowego, nie odbędzie się też Festiwal Świdermajer. Akcja „Motoserce” Klubu Motocyklowego Zryw MC Poland na początku czerwca ograniczy się prawdopodobnie do zbiórki krwi, bez wydarzeń towarzyszących. Pod znakiem zapytania stoją festiwal Membrana nad Świdrem i VI Bieg Wąskotorowy. Organizatorzy Otwockiego Półmaratonu na Rolkach i Otwockiej Ligi Biegowej rozważają przełożenie zawodów na wrzesień. Ci, którzy szykują się na okres wakacyjny, liczą na poprawę sytuacji. Wśród nich jest Fundacja Promocji Kultury „OtwArte”.

– Mamy w planie dziewięć koncertów promenadowych z cyklu „Klasyka na leżakach” i na razie nic się nie zmienia. Ruszamy na początku lipca w pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim. Mamy wstępną zgodę dyrekcji. Jeśli epidemia jednak nie minie, weźmiemy pod uwagę koncerty bez udziału publiczności, ale transmitowane przez internet – zdradza Kama Grott-Tomaszek, prezes fundacji.

Władze powiatu podkreślają, że obecnie skupiają się na działaniach, które pomogą przetrwać ten trudny czas sektorowi NGO oraz przedsiębiorcom. W planach jest stworzenie specjalnej platformy internetowej. Ułatwi ona wymianę informacji i korzystanie z narzędzi zawartych w rządowej specustawie.

One thought on “Lato bez imprez

  • 5 maja 2020 o 09:21
    Permalink

    Szkoda se w srod wymienianych imprez nikt a szczegolnie odpowiedzialny za promo je i kulture nie wspomnial o jednej z najwiekszych w powiecie otwockim, Imprezy cyklicznej w Katach ktora od 13 lat gosci u siebie gwiazdy estrady ŕóżnego nurtu muzyki a przedewszystkim Disco Polo Dance , kabarety oraz inscenizacje historyczne na ktore przybywaja tysiace uczestnikow z róznych regionow kraju i pobliskich powiatow. A szkoda, czyzby wstydzono sie ze w tak malej miejscowosci I INNYCH WIOSKACH est mozliwe uczeztnictwo wiekszej ilosci fannów muzyki disco i dobrej zabawy niz w 40 tysiecznym miescie? ktore od jakiegoś czasu kulturalnie jet do tylu wedle innych miast w wojewodztwie mazowieckim.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.