Biblioteki i muzea znów dostępne

W tym tygodniu otwarte zostaną niektóre instytucje kultury. Będą to przede wszystkim biblioteki, ale o normalnym funkcjonowaniu na razie nie ma mowy.

PRZEMEK SKOCZEK

Na liście otwieranych placówek są biblioteki, muzea i galerie. Instytucje te muszą się jednak należycie przygotować, by spełnić wymogi inspekcji sanitarnej. Wiele zależy też od tego, jakie są wnętrza tych instytucji. Te rozległe mogłyby działać nieco swobodniej, ale u nas jedynym takim miejscem jest pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim, który został zamknięty z powodów technicznych jeszcze przed pandemią. Jego kustosz Anna Feliks przekazała „Linii”, że jak dotąd nie otrzymała żadnych informacji na temat ewentualnego otwarcia placówki. W najbliższych dniach swoje podwoje otworzy dla zwiedzających Muzeum 2. Korpusu Polskiego w Józefowie. Oczywiście będzie działać przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.

Najważniejsza zmiana to otwarcie bibliotek. Część będzie dostępna już w tym tygodniu, np. centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku. Pozostałe oddziały będa otwierane sukcesywnie, po wprowadzeniu zabezpieczeń. Od środy, 6 maja otwarta będzie też Powiatowa Biblioteka Publiczna. Większość ośrodków w powiecie przygotowuje się do działania. Będą one jednak funkcjonować w określony sposób. – Nie będzie dostępu do księgozbiorów ani czytelni. Książki będą wydawane i odbierane przez pracowników przy wejściu. Te stanowiska zostaną odpowiednio zabezpieczone. Zwracane książki trafią na 14-dniową kwarantannę. Można będzie oczywiście przyjść z ulicy i coś wybrać, ale zachęcamy do zamawiania tytułów przez telefon
lub drogą elektroniczną, będą czekały gotowe do odbioru – informuje Jadwiga Sikorska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie.

Takie zasady obowiązywać będą we wszystkich instytucjach. Wyjątek stanowi biblioteka w Wawrze, która dysponuje kilkoma elektronicznymi książkomatami do wydawania tytułów (działają jak Inpost) oraz wrzutniami do odbioru książek. Są one dostępne w: Radości, Wawrze, Miedzeszynie i Zerzniu a od maja także w Falenicy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.