Tajemnicza rezygnacja radnych

Trzy radne złożyły rezygnacje z funkcji pełnionych w Radzie Powiatu Otwockiego. Grażyna Kilbach i Grażyna Olszewska nie chcą już być wiceprzewodniczącymi rady, a Kinga Błaszczyk rezygnuje z przewodniczenia komisji zdrowia.

SYLWIA WYSOCKA

Niespodziewanie w kwietniu trzy radne powiatu otwockiego złożyły do przewodniczącego rady pisma informujące o rezygnacji ze swoich funkcji w radzie. Pełniły je w wyniku wyboru dokonanego przez powiatowych radnych na początku kadencji samorządowej.

Z funkcji zastępcy przewodniczącego rady powiatu Piotra Mateusza Kudlickiego chcą zrezygnować Grażyna Kilbach i Grażyna Olszewska, a z funkcji przewodniczącej komisji zdrowia, rodziny i bezpieczeństwa radna Kinga Błaszczyk. Powody rezygnacji na razie owiane są tajemnicą. Wszystkie radne, z którymi udało się nam skontaktować, odmówiły komentarza i podania przyczyn swoich decyzji. Radna Kinga Błaszczyk w środę, 29 kwietnia podczas posiedzenia komisji zdrowia proszona przez przewodniczącego klubu radnych PiS Romana Srebnickiego o przemyślenie decyzji oświadczyła, że zdania nie zmieni, pytana zaś przez radnego Mirosława Pszonkę o powody, także odmówiła odpowiedzi.

Przewodniczący rady powiatu Piotr Mateusz Kudlicki w rozmowie z „Linią” potwierdził, że rezygnacje radnych wpłynęły do niego drogą oficjalną i otrzymane dokumenty przekazał wszystkim radnym. – Złożenie rezygnacji oznacza, że rada w ciągu 30 dni powinna podjąć uchwałę o jej przyjęciu – mówi Kudlicki. – Projekt uchwały w tej sprawie powinien przygotować zarząd powiatu, poddać go pod opinię komisji i tak jak inne uchwały przekazać przewodniczącemu pod obrady sesji. Jeżeli w ciągu 30 dni to się nie stanie i minie więcej czasu, z mocy prawa rezygnacje staną się faktem. Radne tracą swoje funkcje – dodaje.

Dopóki uchwała nie zostanie przyjęta lub nie minie 30 dni od złożenia rezygnacji, radne pełnią swoje funkcje. Gdyby przyszło do wyboru nowych osób, wyboru przewodniczącego komisji dokonuje się w trybie jawnym, a wiceprzewodniczącego rady (zgodnie ze statutem jednego lub dwóch) w głosowaniu tajnym. Biorąc pod uwagę obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, to drugie jest obecnie raczej niemożliwe, ponieważ sesje odbywają się w trybie zdalnym.

Podczas czwartkowej sesji, 30 kwietnia sprawa rezygnacji radnych nie była poruszana, jednak prędzej czy później pojawi się na sesji. Być może poznamy wtedy pobudki, które kierowały radnymi, a na pewno będą znane konsekwencje ich decyzji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.