Fontanny nie tańczą przez koronawirusa

W tym roku po raz pierwszy od czasu zamontowania fontanny na skwerze im. św. Jana Pawła II nie działały podczas majówki. Wszystko przez koronawirusa. Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca tego typu atrakcji podczas pandemii.

SYLWIA WYSOCKA

Od kilku lat jedną z większych atrakcji centrum Józefowa jest fontanna na skwerze przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury. W zależności od pogody była uruchamiana w okolicy świąt Wielkanocy lub majówki. Poza tym, że daje ochłodę, zapewnia także atrakcje wizualno-dźwiękowe. O określonych godzinach codziennie odbywały się pokazy, podczas których podświetlane dysze wyrzucały wodę w takt wydobywającej się z głośników muzyki, sprawiając wrażenie „tańczących strumieni”.

Niestety, w tym roku na takie atrakcje przyjdzie nam poczekać. Nie wiadomo nawet, czy pokazy w ogóle odbędą się w tym sezonie. – Trudno odpowiedzieć na pytanie, kiedy fontanny zostaną uruchomione, bo to zależy od zakazów, nakazów i rekomendacji władz centralnych oraz służb sanitarno-epidemiologicznych – informuje rzecznik urzędu w Józefowie Krystyna Olesińska.

Obecnie miasto stosuje się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, który w piśmie do samorządów podkreśla, że „nie zaleca się uruchamiania fontann, ulicznych instalacji wodnych z wyrzucanymi na wysokość kilku metrów strumieniami wodnymi lub innych tego typu obiektów z uwagi na fakt, iż aerozol wodno-powietrzny może być dodatkowym nośnikiem dla cząsteczek wirusa”.

– Takie zalecenia oraz fakt, że nie zachęcamy jeszcze mieszkańców do gromadzenia się w jednym miejscu, powodują, iż nie uruchamiamy fontanny i nie wiemy, kiedy to zrobimy – tłumaczy Olesińska. Fontanna zostanie uruchomiona, gdy nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia mieszkańców.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.