Wypożyczalnia rowerów odmrożona

Jest zielone światło od rządu, aby mimo trwającej pandemii koronawirusa samoobsługowe wypożyczalnie rowerów miejskich mogły zacząć działać. W Otwocku w tym sezonie z dwóch kółek będzie można korzystać od 15 maja do 30 października.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Przerwa spowodowanawprowadzonym przez rząd zakazem użytkowania publicznych rowerów miejskich dobiegła końca. W najnowszym rozporządzeniu epidemicznym zakaz korzystania z samoobsługowych wypożyczalni rowerowych został zniesiony od 6 maja. W wielu miastach obsługiwanych przez firmę Nextbike Polska już w ubiegłym tygodniu można było wypożyczać rowery. W Otwocku, który ma podpisaną umowę do 2022 roku, z dwóch kółek będzie można korzystać od 15 maja. Osiem stacji (patrz na końcu artykułu) na terenie miasta będzie czynnych od samego rana już w najbliższy piątek. – W nocy z 14 na 15 maja system zostanie uruchomiony – mówi w rozmowie z „Linią” Paulina Wójcicka z Nextbike. – Termin jest wynikiem uzgodnień z miastem. Dla nas nie jest problemem rozwiezienie rowerów, ale decyzję o tym, kiedy system startuje i kiedy się kończy, zawsze podejmuje samorząd – wyjaśnia.

Korzystając z wypożyczalni dwóch kółek, musimy pamiętać o środkach bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, będzie prowadzona dezynfekcja takich elementów rowerów jak kierownice, siodełka, linki, manetki i terminale. Pojazdy będą dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie podczas pracy osób zajmujących się serwisowaniem oraz przenoszących rowery miejskie we wszystkich działających systemach. – Zachęcamy także użytkowników do stosowania zwiększonych środków bezpieczeństwa i samodzielnego dezynfekowania powierzchni narażonych na kontakt. Zalecamy noszenie rękawiczek. Apelujemy o zachowanie ostrożności i prosimy, aby wszyscy użytkownicy stosowalisię do oficjalnych wytycznych dotyczących higieny w czasie pandemii. Przypominamy też, że w przestrzeni publicznej – a więc także podczas korzystania z rowerów – obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką, chustą, szalikiem lub jakimkolwiek elementem odzieży – przypomina Paulina Wójcicka.

Do dyspozycji mieszkańców jest osiem stacji. To o jedna mniej niż rok temu. Jak dowiedzieliśmy się od firmy Nextbike, z mapy otwockich wypożyczalni zniknęła stacja sponsorska przy ul. Żeromskiego. Nie zmienisię jednak liczbawypożyczanych rowerów. Na początek będzie ich 58 (w tym sześć rowerów dla dzieci). Za to planowane jestwprowadzeniewakacyjnego projektu pilotażowego CARGO, polegającego na możliwości wypożyczenia czterech rowerów z dużym koszem umożliwiającym przewóz ładunków owadze do 20 kg iwymiarach 40 cm na 50 cm na 40 cm. Przypominamy, że stawki opłat za wypożyczenie rowerów pozostają takie same jak w ubiegłym roku. Pierwsze 20 minut kręcenia jest bezpłatne.

CENNIK:

 • od 21 min do 60 min 1 zł,
 • od 61 min do 120 min 3 zł,
 • od 121 min do 180 min 5 zł,
 • od 181 min do 240 min oraz każda kolejna godzina 7 zł.

TU WYPOŻYCZYSZ ROWER:

 • przy skwerze Lennestadt,
 • na osiedlu Morskie Oko (u zbiegu ulic Generalskiej i Hallera),
 • przy stacji PKP Śródborów (ul. Narutowicza i ul. Warszawska),
 • obok PKP Świder przy ul. Jasnej,
 • przy skwerze VII Pułku Ułanów,
 • w pobliżu ronda żołnierzy AK IV rejonu Otwock-Fromczyn,
 • przy ul. Turystycznej (stacja plaża miejska),
 • przy ul. Samorządowej i ul. Konarskiego (nieopodalszpitalaim. Grucy).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.