Pomagaj ze STOPcoronaPolska!

Prywatna akcja Pawła Sędka z Józefowa w krótkim czasie zamieniła się w wielką inicjatywę polegającą na zaopatrywaniu w środki ochrony indywidualnej m.in. lekarzy, pielęgniarki i ratowników walczących z pandemią koronawirusa w naszym regionie. Akcja z dnia na dzień rozrosła się i obecnie biorą w niej udział nie tylko prywatni darczyńcy, lecz także gwiazdy show-biznesu, np. zespół Enej, IRA czy Muniek Staszczyk, lider grupy T.Love.

AGNIESZKA JASKULSKA

Paweł Sędek to 35-letni przedsiębiorca z Józefowa, którego firma działa w branży stolarskiej. W rozmowie z „Linią” nieśmiało przyznaje, że nie spodziewał się, że jego inicjatywa, która wynikała z sytuacji związanej z koronawirusem, przerodzi się w tak dużą akcję.

– Na początku to była prywatna inicjatywa. Za kilkanaście tysięcy złotych zakupiłem dla swoich pracowników środki ochrony indywidualnej. Pomyślałem, że powinienem podzielić się z tymi, którzy walczą z epidemią w szpitalach, karetkach pogotowia i którym cały czas brakuje tych środków, bo na rynku pojawił się problem z tego typu artykułami – tłumaczy Paweł Sędek.

– Uznałem, że je przekażę, bo lepiej, żeby medycy byli zdrowi i nas leczyli, niż żeby te maski miały leżeć u mnie i się kurzyć – podkreśla mieszkaniec Józefowa. Udało mu się zdobyć m.in. maski pełnotwarzowe z filtrami FFP3, maseczki materiałowe z jonami srebra i przyłbice. Przedsiębiorca skontaktował się z różnymi placówkami medycznymi, ale nie było odzewu. – Dlatego ogłosiłem w mediach społecznościowych, że przekażę maski, rękawiczki i inne środki w zamian za zdjęcie uśmiechniętego użytkownika maseczki. W krótkim czasie pojawiło się mnóstwo fotografii z „uśmiechniętymi” ratownikami, pielęgniarkami, lekarzami – wspomina Paweł Sędek.

W ten sposób stolarz przekazał pierwszą partię środków ochrony osobistej. – Ludzie dziękowali ze łzami w oczach, bo nie mieli niczego – przyznaje. Szybko okazało się, że potrzeby są znacznie większe.

– Stwierdziłem, że mimo trudnych czasów, jakie nastały dla mojego przedsiębiorstwa, warto przekazać pieniądze na dalszą pomoc medykom – podkreśla mieszkaniec Józefowa.

Do prywatnej inicjatywy przedsiębiorcy dołączyło wielu ludzi dobrej woli, m.in. Agata Potocka, koordynatorka akcji „Widzialna ręka” na Żoliborzu. Tak narodziła się akcja STOPcorona. Ich znajomi za darmo stworzyli stronę internetową, powstał także profil na Facebooku. Wielu wolontariuszy szyje maski i kombinezony.

– Agata Potocka to moja prawa ręka, teraz razem koordynujemy akcję, zbieramy środki, szukamy sponsorów, ambasadorów do promowania naszej akcji, poszukujemy darczyńców lub firm, które przekażą różnego rodzaju sprzęt potrzebny w szpitalach – przyznaje.

Dzięki akcji STOPcorona (obecnie STOPcoronaPolska) pomoc dociera przede wszystkim do medyków. Dotychczas środki przekazano ponad 20 placówkom, m.in. Wojewódzkiemu Szpitalowi Zakaźnemu przy ul. Wolskiej w Warszawie, Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Wawrze, Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, Powiatowemu Centrum Zdrowia w Otwocku i Interwencyjnemu Ośrodkowi Preadopcyjnemu w Otwocku.

Pomoc trafia nie tylko do szpitali, lecz także do seniorów czy osób, które muszą regularnie odbywać wizyty w szpitalu, np. w związku z chemioterapią. – Nasza pomoc to nie tylko maski, rękawiczki, kombinezony i przyłbice, lecz także środki dezynfekcyjne, mydła czy nawilżające kremy do rąk, które obecnie stały się bardzo istotne w codziennej pracy medyków – wyjaśnia Paweł Sędek.

Akcję wspierają m.in: zespół Enej, Artur Gadowski i grupa IRA, Krzysztof Cugowski (Budka Suflera), Muniek Staszczyk (lider T.Love), Piotr Małachowski (olimpijczyk, lekkoatleta), Joanna Rawik (legenda polskiej piosenki), Tadeusz Chudecki (aktor filmowy i teatralny), Krystyna Kofta (pisarka), lek. med. Krzysztof Sołtys (anestezjolog, Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka), dr n. med. Tomasz Maciejewski (dyrektor Instytutu Matki
i Dziecka), dr hab. n. med. Paweł Balsam (kardiolog, Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM).

Ty też możesz pomóc

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.