Tężnia i fontanna na razie nieczynne

Park miejski po zniesieniu przez rząd części obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa znów jest otwarty dla mieszkańców, którzy chętnie go odwiedzają. Na sesji 30 kwietnia otwoccy radni wprowadzili zmiany do regulaminu parku. W dużej mierze dotyczą one korzystania z fontanny i tężni, które z uwagi na trwającą pandemię pozostają jeszcze nieczynne.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Choć fontanna i tężnia w parku miejskim jeszcze nie działają, to już wiadomo, w jaki sposób będzie można z nich korzystać. Uchwałą rady miasta został zmieniony regulamin parku. Dodano zapis, że oprócz rowerów, hulajnóg i wrotek zabrania się jeździć po nim także na rolkach (z wyjątkiem służb technicznych). Na wniosek radnego Andrzeja Sałagi przegłosowano też zapis, że na terenie tężni nie można palić nie tylko wyrobów tytoniowych, lecz także e-papierosów.

Dłuższą dyskusję wywołał temat korzystania z nowej fontanny, a dokładnie tego, czy latem będzie można się tam schłodzić, czy nie. Ostatecznie został przegłosowany zapis, że na terenie i wokół fontanny zabrania się kąpieli i mycia, a woda z niej nie jest przeznaczona do spożywania. Władze miasta pozostawiły sobie jednak furtkę na odstępstwa od zakazu korzystania z fontanny.

Do regulaminu parku został wprowadzony punkt, który mówi, że: „wszelkie odstępstwa od regulaminu wymagają pisemnej zgody administratora”. Jego obowiązki pełni wydział gospodarki komunalnej urzędu miasta. – Podczas imprez w upalne dni administrator zadecyduje, czy będziemy mogli z dziećmi pochodzić po wodzie – argumentował taki zapis na sesji rady miasta wiceprezydent Otwocka Paweł Walo.

Tablice z regulaminem mają stanąć przy wejściach do parku. Dodatkowo przy tężni zostanie zamontowana tablica z zasadami korzystania z obiektu. Już wiadomo, że zalecany jednorazowy seans w tężni solankowej powinien trwać od 15 do 60 minut. Będą mogły poddawać się mu osoby, których dolegliwości nie stanowią przeciwwskazań do tego typu zabiegów.

Każdy korzystający z tężni solankowej będzie przebywać w jej otoczeniu na własną odpowiedzialność, a dzieci do ukończenia 13. roku – jedynie pod opieką osób pełnoletnich.

Tężnia to nowa atrakcja parku. Nie można jeszcze z niej korzystać, bo nie została formalnie odebrana przez pracowników urzędu miasta. Ma to nastąpić dopiero w czerwcu.

Z uwagi na pandemię koronawirusa i zalecenia sanepidu w obecnej sytuacji i tak nie można by jej uruchomić, podobnie jak fontanny, która też nie działa. 30 kwietnia odbył się za to odbiór zieleni w parku. Część roślin uschła i wykonawca ma posadzić nowe.

3 komentarze do “Tężnia i fontanna na razie nieczynne

 • 12 maja 2020 o 12:45
  Permalink

  Po co ustanawiacie takie przepisy, skoro nikt ich nie respektuje i nikt tego nie pilnuje?

  Odpowiedz
 • 12 maja 2020 o 17:48
  Permalink

  Państwo radni, forsując przepisy o zakazie jeżdżenia czymkolwiek po alejkach parku zwyczajnie się ośmieszacie. Tworzycie martwe prawo, które nie ma szans być przestrzeganym. Wynika to z kompletnego oderwania tego rodzaju zasad od ludzkich potrzeb. Twierdzenie, że pojazdy takie jak rowery czy hulajnogi spowodują jakąś niebywałą dewastację jest zwyczajnie śmieszne. Idąc tym tropem należy zakazać poruszania się po parkowych alejkach kobietom w butach na obcasach – te to dopiero będą niszczyć nawierzchnię. Zamiast wymyślać złe przepisy policzcie ewentualne koszty okresowych prac konserwacyjnych, które jak sądzę i tak będą musiały się odbywać. Takie prace powinny uwzględniać ewentualne poprawianie stanu nawierzchni, jeśli w ogóle będzie taka potrzeba (na tę chwilę nic takiego nie widać). Naprawdę Otwocka na to nie stać?

  Odpowiedz
  • 20 lipca 2020 o 16:04
   Permalink

   20 lipca a fontanny dalej nie dzialaja iw parku i na miescie .czemu?

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.