Uliczne oświetlenie do wymiany

Na otwockich ulicach będzie widniej, ekologiczniej, bezpieczniej i… taniej. W ciągu najbliższych dwóch lat miasto wymieni ponad pięć i pół tysiąca starych lamp na oświetlenie ledowe. Wszystko w ramach programu „Sowa” oferowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

SYLWIA WYSOCKA

Na modernizację oświetlenia miasto zdecydowało się zaciągnąć pożyczkę w wysokości ponad 8,5 mln zł. – Przeszliśmy wszystkie etapy kwalifikacji wniosku pożyczki wymagane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Sowa – oświetlenie zewnętrzne”. Czekamy już tylko na podpisanie umowy – informuje Karolina Wojnicz z wydziału gospodarki komunalnej otwockiego urzędu. I dodaje, że poprzez zmniejszenie mocy oświetlenia będą generowane oszczędności, które pozwolą na spłatę zaciągniętej pożyczki.

Miasto otrzyma pieniądze w trzech transzach. W tym roku będzie to kwota 3 mln 300 tys. zł, w przyszłym – 4 mln 790 tys. 427 zł, a w 2022 roku 425 tys. 812 zł. To oznacza, że wkrótce trzeba przystąpić do realizacji prac, aby jeszcze w tym roku wydać przyznane środki.

– Stoimy w blokach startowych, już trzeba zaczynać, bo w 2020 roku mamy do wydania 3 mln 300 tys. zł. Musimy wyłonić wykonawcę i przeprowadzić prace za tę kwotę – mówi prezydent Jarosław Margielski, który informuje także, że wydział zamówień publicznych urzędu analizuje możliwości powierzenia części zakresu prac miejskiej spółce OZEC. Program „Sowa” zakłada wymianę do końca września 2022 roku 5575 istniejących lamp starego typu na terenie całego miasta. Nowe oświetlenie będzie bardziej ekologiczne, dzięki wymianie lamp na ledowe zmniejszy się emisja m.in. dwutlenku węgla czy siarki. Oprócz zakupu opraw LED pożyczka posłuży także m.in. na sfinansowanie systemu sterowania i zarządzania oświetleniem.

– Program „Sowa” to jeden z ważniejszych projektów dla Otwocka w najbliższym czasie. Zmodernizujemy kompleksowo miejskie oświetlenie uliczne, poprawiając jego jakość i zwiększając bezpieczeństwo na drogach. Co bardzo ważne, na stałe zoptymalizujemy koszty zużycia energii na kolejne lata – przekonuje Jarosław Margielski. Na jednej z komisji prezydent poinformował, że wygenerowane w pierwszej fazie oszczędności będą przeznaczone na spłatę pożyczki. – Trwałość projektu jest przewidziana na 15 lat. Zakładamy, że w tym okresie nastąpi zwrot tych 8,5 mln zł – dodał prezydent.

Naczelnik wydziału budżetu Iwona Lech poinformowała także, że istnieje możliwość umorzenia pożyczki na poziomie 10 proc. (nie więcej niż milion złotych). Jej oprocentowanie wynosi 1 proc. w stosunku rocznym, spłata rat zakładana jest kwartalnie po 173 tys. 800 zł, począwszy od września w okresie od 2023 do 2035 roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.