Nowy asfalt na dwóch ważnych ulicach

Otwoccy radni jednomyślnie zgodzili się, aby modernizowaną właśnie ulicę Kmicica uzupełnić o nowy asfalt. Na tym etapie będzie to mniej kosztowne i zdecydowanie poprawi estetykę tej części miasta. Remontem fragmentu ulicy Pułaskiego zajmie się firma Budimex, która ma obowiązek utrzymania tej drogi we właściwym stanie, ponieważ stanowi ona objazd związany z modernizacją linii kolejowej.

SYLWIA WYSOCKA

ul. Kmicica

Dwa miesiące temu rozpoczął się remont chodników przy ulicy Kmicica w Otwocku. W ramach inwestycji, która miała kosztować 423 tys. zł, miasto zleciło wyremontowanie chodnika po stronie domów jednorodzinnych. Po stronie osiedla OSM chodnik zastąpiono płytami ażurowymi, dzięki czemu zwiększyła się liczba miejsc parkingowych. Gorzej wygląda jednak sama nawierzchnia ulicy. Dlatego na sesji 30 kwietnia prezydent Jarosław Margielski zaproponował, aby z budżetu miasta przeznaczyć ok. 95 tys. zł na wykonanie nakładki asfaltowej na ulicy Kmicica. Miastu będzie się to opłacać. Roboty będą tańsze, jeśli ich wykonanie zbiegnie się w czasie z obecnym zakresem prac.

– Prace polegające na wymianie obrzeży, krawężników, korytowaniu czy uzupełnieniu brakujących fragmentów wymagają od wykonawcy poniesienia nakładów. Jeżeli wykonawca zrobi to teraz, a nakładkę zdecydujemy się wykonać później, inwestycja będzie droższa – przekonywał Margielski. Chodzi też o estetykę. Choć obecnie nie ma tu wzmożonego ruchu, za jakiś czas będzie to miejsce reprezentacyjne.

– Ulica Kmicica wkrótce po zakończeniu budowy tunelu pod torami na ulicach Filipowicza i Żeromskiego będzie dla pieszych bardzo istotna. Znajduje się naprzeciwko odrestaurowywanego budynku dawnego pensjonatu Gurewicza w bezpośrednim sąsiedztwie parku miejskiego. To będzie miejsce bardzo uczęszczane. Jeżeli jest taka możliwość, warto teraz w całości zamknąć tę inwestycję – podkreśla prezydent.

Część radnych miała jednak wątpliwości, czy obecnie nie ma w mieście pilniejszych inwestycji. Wskazywał na to m.in. radny Dariusz Piętka, który zaproponował, aby rozważyć przeznaczenie pieniędzy na nowy asfalt na sąsiedniej ulicy Pułaskiego.

– Na ulicy Kmicica mamy ograniczony ruch. To droga prowadząca do domów jednorodzinnych i osiedla mieszkaniowego, podczas gdy będąca w fatalnym stanie ulica Pułaskiego jest drogą bardzo często wybieraną przez kierowców. Ona wymaga ciągłego łatania i nakładów finansowych – przekonywał Piętka.

Jednak prezydent Margielski zdradził, że ma inne plany. – Odcinek ulicy Pułaskiego stanowi objazd wykorzystywany przez firmę Budimex podczas przebudowy przejazdu kolejowego. Obowiązek utrzymania tej drogi we właściwym stanie leży po stronie generalnego wykonawcy inwestycji. Pisemnie monitujemy firmę, zgłaszając swoje uwagi, ale na razie wykonywane są tam prace doraźne, powierzchowne, które nie spełniają naszych oczekiwań – tłumaczy Margielski.

ul. Pułaskiego

Zdaniem prezydenta modernizacja odcinka ulicy Pułaskiego od ulicy Armii Krajowej do ulicy Poniatowskiego, polegająca na wymianie nakładki asfaltowej, powinna należeć właśnie do firmy Budimex. Prezydent ma pomysł, jak skłonić ją do rozmów na ten temat.

– W ostatnim czasie, gdy firma zwróciła się do mnie z wnioskiem o zamknięcie przejazdu kolejowego na ulicy Narutowicza, aby wykonać konieczne prace, nie wyraziłem na to zgody. Ustalenia pomiędzy miastem a Budimeksem zakładały, że w czasie trwania budowy będą funkcjonować równocześnie trzy przeprawy przez tory. Obecnie faktycznie tak jest. Są to przejazdy na ulicach Majowej, Pułaskiego i Narutowicza. Budimex chce zamknięcia przejazdu na ul. Narutowicza, ale nie otworzy w terminie przejazdu pod wiaduktem na ulicy Orlej.

Mając na uwadze różne względy, np. wakacje i zmniejszony ruch spowodowany zamknięciem placówek oświatowych, zaproponowaliśmy Budimeksowi, że wyrazimy zgodę na czasowe zamknięcie przejazdu na ulicy Narutowicza, pod warunkiem że firma zrobi nakładkę asfaltową na ulicy Pułaskiego, od ulicy Armii Krajowej do skrzyżowania z ulicą Poniatowskiego – relacjonował prezydent. Jego argumentacja przekonała radnych na tyle, że jednomyślnie zgodzili się na dokończenie prac na ulicy Kmicica w postaci położenia asfaltowej nakładki.

Zapytaliśmy, co na to wykonawca kolejowej inwestycji. – Uzgodniliśmy z władzami Otwocka, że zrobimy frazowania jezdni, wykonanie warstwy wiążącej i nakładki asfaltowej na ulicy Pułaskiego na odcinku ok. 250 metrów od ulicy Armii Krajowej do ronda przy ZUS-ie – mówi w rozmowie z „Linią” Michał Wrzosek, rzecznik firmy Budimex. – Prace przeprowadzimy w okresie jesiennym, prawdopodobnie w październiku. Termin jest związany z zakończeniem kolejnych etapów prac na przejazdach, bo przeprowadzenie remontu drogi i dalsze puszczanie tam ciężkiego sprzętu nie ma sensu. Roboty potrwają kilka dni – tłumaczy rzecznik. I dodaje, że zgodnie ze słowami prezydenta Budimex chciałby zamknąć przejazd w Śródborowie jeszcze w maju.

Miasto i tak będzie partycypować w kosztach modernizacji fragmentu ulicy Pułaskiego, ponieważ niezbędna będzie wymiana obrzeży i krawężników.

4 komentarze do “Nowy asfalt na dwóch ważnych ulicach

 • 13 maja 2020 o 14:50
  Permalink

  A Pułaskiego od ZUS do Andriollego i Andriollego/Pułaskiego do Andriollego/Matejki/Filipowicza?
  Te jezdnie są w fatalnym stanie!!!!

  Odpowiedz
 • 13 maja 2020 o 14:58
  Permalink

  Posadzą rubinie – niech się Pan nie martwi. Trzeba tylko by wojewoda sypnął z kasy. Tylko pod jednym warunkiem. Że jest Pan z PISu !

  Odpowiedz
 • 14 maja 2020 o 09:27
  Permalink

  Istotnie , ul.Kmicica od bardzo wielu lat należy do najwaźniejszych ulic Otwocka – cyt. za Linią Otwocką .To tutaj mieszczą się wszystkie banki i liczne urzędy , a jej stan od dawna zwraca baczną uwagę władz miasta i powiatu .

  Odpowiedz
  • 14 maja 2020 o 09:54
   Permalink

   Kmicica niedawno była naprawiana gruntownie – położono nowy asfalt .Więc o co chodzi ?A Pulaskiego od min.7 lat była w tragicznym stanie , podobnie jak np.Reymonta – co to kilka lat temu wyremontował część ulicy Budimex – bo była częścią objazdu podczas prac kolejowych , a była w tak tragicznym stanie , że nie nadawała się do niczego .Nic z tego nie rozumiem .

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.