Ile mieszkańcy zapłacą za śmieci?

Władze Wiązowny ogłosiły drugi przetarg na odbiór, transport i zagospodarowanie śmieci ze swojego terenu. Na oferty czekają do 28 maja. Wtedy okaże się, czy mieszkańcy zapłacą więcej za odbiór odpadów, czy nie.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Pierwszy przetarg ogłoszony w lutym trzeba było unieważnić. Wpłynęła tylko jedna oferta od firmy Lekaro. Zaoferowana kwota o blisko 2 mln zł przewyższała założenia finansowe gminy wyliczone na podstawie obowiązujących opłat.

Żeby zawrzeć umowę na proponowanych przez firmę warunkach, konieczne byłoby podniesienie opłaty dla mieszkańców do maksymalnej obowiązującej w ustawie, czyli 36,38 zł za osobę, a i tak gmina musiałaby jeszcze dopłacać z budżetu. Na takie rozwiązanie nie było zgody, dlatego zdecydowano się ogłosić drugi przetarg.

Z uwagi na niepewną sytuację na rynku gospodarowania odpadami postanowiono dokonać modyfikacji w wymaganiach zamówienia i jednocześnie skrócić czas obowiązywania kolejnej umowy jedynie do końca 2020 roku. Umowa z firmą Lekaro jest podpisana do końca czerwca. Nowa umowa na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów miałaby obowiązywać od 1 lipca.

Jakie scenariusze są brane pod uwagę? – Możemy podpisać umowę z firmą, która się zgłosi, i podnieść mieszkańcom opłaty za śmieci albo, biorąc pod uwagę, że jest jeszcze trochę czasu, ogłosić trzeci przetarg. Mam jednak nadzieję, że do drugiego postępowania przetargowego zgłosi się więcej firm, bo jest ich trochę na rynku – mówi Anna Rosłaniec, sekretarz gminy Wiązowna.

Na sfinansowanie systemu śmieciowego gmina przeznaczyła 4 mln 200 tys. zł. W ubiegłym roku stawki były już podnoszone. Obecnie mieszkańcy płacą 26 zł od osoby za odpady segregowane i 67 zł za zmieszane. Działkowcy segregujący śmieci płacą 132 zł, a pozostali 162 zł – jest to opłata zryczałtowana roczna.

Gminny PSZOK

 • Do tej pory gmina Wiązowna korzystała z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Woli Duckiej, należącego do firmy Lekaro, z którą do końca czerwca ma podpisaną umowę. Teraz władze gminy chcą otworzyć swój PSZOK na terenie oczyszczalni ścieków w Emowie. – Dzięki temu będziemy mogli sami wyliczać, ile śmieci faktycznie tam trafia, bo to też wpływa na cenę usługi systemu śmieciowego – wyjaśnia sekretarz gminy.
 • Nowy PSZOK ma być zlokalizowany pośrodku gminy i wszyscy mieszkańcy będą mieli podobną odległość, aby do niego dotrzeć. W zapytaniu ofertowym na odbiór odpadów wymagania zostały tak sformułowane, że wykonawca, który zgłosi się do drugiego przetargu, będzie zajmował się jedynie obsługą PSZOK-u (wyposaży go w kontenery, wywiezie śmieci), a gmina weźmie na siebie wszelkie formalności (np. ewidencję odpadów, transportu). Jest to jedna ze zmian w warunkach przetargu wprowadzona po to, by umożliwić innym firmom zgłoszenie się do niego. PSZOK w nowej lokalizacji ma zacząć działać pod koniec wakacji. Będzie czynny tylko raz w tygodniu w soboty od godz. 10 do godz. 18.

Deklaracje do kontroli

 • W 2019 roku od mieszkańców gminy Wiązowna odebrano tysiąc ton odpadów więcej. Na taki wzrost może mieć wpływ to, że nie wszystkie osoby, które „produkują” śmieci, zostały wskazane w deklaracjach śmieciowych. W gminie obowiązuje system rozliczenia opłaty za śmieci od osoby. Liczba osób zameldowanych na danej posesji nie ma znaczenia. Ważne jest to, ile osób zamieszkuje daną nieruchomość. Mając na uwadze, że tak znaczny wzrost produkowanych śmieci przyczynia się do dalszego wzrostu cen odpadów i uderza w mieszkańców, którzy rzetelnie wypełniają deklaracje śmieciowe i płacą za rzeczywistą liczbę domowników, władze gminy zdecydowały o skontrolowaniu deklaracji. Zrobią to pracownicy urzędu gminy, którzy odwiedzą mieszkańców.
  – Na podstawie deklaracji śmieciowych roznosiliśmy teraz maseczki. Jeśli ktoś zgłosił w deklaracji trzy osoby, wolontariusze przekazali mu trzy maseczki. Okazało się, że liczby są niepokojąco różne. Są nieruchomości, w których od jakiegoś czasu mieszka więcej osób, ale zdarza się też, że ludzie wyprowadzają się i tego nie zgłaszają. Według naszych służb w systemie brakuje ok. tysiąca osób. Z tego mogłoby wynikać, dlaczego tych śmieci jest więcej. Chcielibyśmy to uszczelnić – mówi w rozmowie z „Linią” Anna Rosłaniec. Zmiany w systemie śmieciowym można zgłaszać codziennie w urzędzie gminy w pokoju nr 10 (parter) lub pod nr tel. 22 512 58 24.
  Deklarację można wypełnić również elektronicznie. Więcej informacji udzielają pracownicy wydziału środowiska i nieruchomości pod numerem tel. 22 512 58 24, i adresem e-mail: e.cieslicka@wiazowna.pl.

One thought on “Ile mieszkańcy zapłacą za śmieci?

 • 16 maja 2020 o 13:37
  Permalink

  Mieszkańcy gminy Wiązowna za odpady segregowane płacą 29 a nie 26 zł miesięcznie.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.