Modernizacja mieszkań zamiast turnusów rehabilitacyjnych

Pandemia koronawirusa sparaliżowała życie społeczne. Okazuje się jednak, że jednocześnie przyczyni się do usunięcia barier architektonicznych w otoczeniu osób niepełnosprawnych. Jak to możliwe? Część pieniędzy zaoszczędzonych na odwołanych turnusach rehabilitacyjnych zostanie przeznaczona np. na modernizację mieszkania.

SYLWIA WYSOCKA

W tym roku powiat otwocki otrzyma blisko 3 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednak pieniądze, które PFRON daje powiatowym i wojewódzkim samorządom na zadania związane z pomocą osobom niepełnosprawnym, zazwyczaj nie zaspokajają wszystkich ich potrzeb. Dlatego jednostki takie jak Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku muszą co roku decydować, na co przeznaczać otrzymane pieniądze.

– Kwota, którą mamy w tym roku do dyspozycji z PFRON, jest największa z dotychczas otrzymanych, jednak i to nie wystarcza, by zaspokoić wszystkie potrzeby niepełnosprawnych mieszkańców, ponieważ w powiecie otwockim jest coraz więcej osób z orzeczeniami – mówi Małgorzata Woźnicka, dyrektor otwockiego PCPR-u. – Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną, pierwszy raz od kilku lat postanowiliśmy przeznaczyć pieniądze na likwidację barier architektonicznych. Zrealizujemy w ten sposób wnioski z trzech lat – dodaje.

Na likwidację barier architektonicznych i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych w tym roku zostanie przekazana kwota ponad 325 tys. zł. Wspomniana przez dyrektor Woźnicką sytuacja epidemiologiczna oznacza tyle, że na ten rok nie są planowane wydatki na turnusy rehabilitacyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Część z tych pieniędzy można więc przeznaczyć na dostosowanie infrastruktury.

Pieniądze przeznaczone na likwidację barier umożliwią realizację 48 wniosków od mieszkańców powiatu otwockiego. W większości proszą oni o przystosowanie łazienki lub innych części mieszkania do osób niepełnosprawnych.

– Dzięki decyzji o przesunięciu pieniędzy uda się zaspokoić elementarne potrzeby wielu osób – podkreśla dyrektor PCPR-u. – Wydaje mi się, że skorzystamy z sytuacji, że w tym roku wstrzymamy wydatki na turnusy, bo dzięki temu uda się poprawić komfort życia i funkcjonowania osób niepełnosprawnych – dodaje.

Dzięki oszczędnościom na turnusach w tym roku uda się także w większym stopniu zrealizować zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. W tej sprawie złożono już ponad 140 wniosków. Na ten cel przeznaczono 356 tys. zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.