W rodzinie siła!

Trzej bracia – Mikołaj, Maciej i Michał Błaszczykowie – przy wsparciu przyjaciół nagrali i zrealizowali kapitalny utwór i teledysk opisujący trudy izolacji podczas pandemii. Swój projekt nazwali DoBraTy. Piosenka wpada w ucho i ma szansę na sukces.

PRZEMEK SKOCZEK

Muzykalność braci nie powinna nikogo dziwić. Młodzi otwocczanie to synowie Bolka Błaszczyka, wiolonczelisty Grupy MoCarta, a także wielbiciela muzyki eksperymentalnej, którą promuje i sam uprawia w różnych niszowych projektach. O tacie pisaliśmy nieraz i zapewne jeszcze napiszemy, ale teraz czas przedstawić jego dzieci. Jego i żony Magdaleny, która jest uzdolnioną fotograficzką.

To pierwszy krok

„Może kiedy już wyjdę stąd/ Za dzień, za rok będzie brakować mi/ Tych dni kiedy zmywałem i zamiotłem cały strych” – śpiewają w refrenie Mikołaj, Maciej i Michał Błaszczykowie. Tekst piosenki „Kiedy wyjdę” jest ich wspólnym dziełem. Muzykę skomponowali Mikołaj i Maciej, a teledysk zrealizowała Anita Wodzisławska. Powstał on metodą chałupniczą, czyli w domu rodzinnym Błaszczyków w Otwocku. Jak na takie warunki jest jednak profesjonalny, nie widać w nim żadnych „prowizorycznych fastryg”. Sama piosenka wpada w ucho, nie brak w niej dowcipu, a opisuje rzeczywistość w czasie wirusowej izolacji.

– Mówi się, że z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciach, ale przymuszeni do zostania w domu postanowiliśmy, że nie tylko na fotografii, lecz także w klipie muzycznym wygląda to nie najgorzej – opowiada ze śmiechem Maciej Błaszczyk. – Tak właśnie powstała pierwsza produkcja będąca małym krokiem do stworzenia projektu, który wykorzystałby wszystkie zalety rodziny Błaszczyków. Planujemy kolejne utwory, w które zaangażują się także nasza siostra Barbara i rodzice. Chcemy, aby naszym znakiem rozpoznawczym była kropla niedorzeczności i śmiech – dodaje.

Poznajcie chłopaków

Najstarszy, Mikołaj, 25-latek, poszedł w ślady ojca. Jest wiolonczelistą, studentem ostatniego roku Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej
w Kopenhadze. Wraz z Jakubem Dubikiem tworzą elektryzujący duet wiolonczelowy Cello Brothers, który błyskawicznie zyskał popularność dzięki oryginalnym aranżacjom znanych przebojów i autorskich utworów. Pracują właśnie nad pierwszym albumem. Promuje go singiel „One” wydany na początku tego roku.

Kariera duetu nabrała tempa w ubiegłym roku, gdy muzycy wystąpili na festiwalu w Opolu u boku Margaret. Na koncie mają także wspólny materiał z youtuberką Magdą Beredą, znaną z występu w „Tańcu z gwiazdami”. Maciek ma lat 19 i jest ubiegło-rocznym maturzystą, który przed pójściem na studia zrobił sobie rok przerwy. Przed wkroczeniem w dorosłość chce zobaczyć trochę świata i skupić się na swoich zainteresowaniach. On także od najmłodszych lat rozwija muzyczną pasję – uczył się w klasie fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych im. Emila Młynaskiego w Warszawie. Jego drugą pasją jest piłka nożna, zyskał przydomek „najlepszego piłkarza wśród pianistów”. Trafił nawet do Polonii Warszawa, ale sportową karierę spowolniły liczne kontuzje. Teraz znów najważniejsza jest muzyka. I jego dziewczyna Anita Wodzisławska, która nie tylko realizuje dla DoBraTy teledyski, lecz także zapewnia kreatywne wsparcie.

Najmłodszy z braci, 15-letni Michał, przygotowuje się obecnie do testu ósmoklasisty. Czas wolny wykorzystuje na tworzenie własnych piosenek w gatunku rap. Ma ponoć talent do chwytliwych i zwięzłych tekstów, czego próbkę dostajemy w piosence „Kiedy wyjdę”.

Siostra swoich braci

Mikołaj, Maciej i Michał mają jeszcze starszą siostrę, 26-letnią Barbarę. Jest ona absolwentką kierunku wokalnego na katowickiej Akademii Muzycznej oraz pedagogiki w Warszawie. Wszechstronnie wykształcona jako muzyk i nauczyciel, realizuje się w obu tych dziedzinach. Na co dzień jest związana z jazzowym środowiskiem w Katowicach, gdzie mieszka.

Ona też twórczo wykorzystuje czas izolacji, o czym można się przekonać, odwiedzając jej kanał na YouTube. Znajdziemy tam m.in. utwór „Domowe pielesze” nagrany w domu w ramach projektu #stayhome2020. Z zapowiedzi wynika, że Barbara również będzie angażowała się w kolejne przedsięwzięcia DoBraTy. Na pewno kobiecy pierwiastek wzbogaci rodzinną twórczość młodzieżowej drużyny Błaszczyków. Czekamy na kolejne efekty ich talentów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.