W rodzinie siła!

Trzej bracia – Mikołaj, Maciej i Michał Błaszczykowie – przy wsparciu przyjaciół nagrali i zrealizowali kapitalny utwór i teledysk opisujący trudy izolacji podczas pandemii. Swój projekt nazwali DoBraTy. Piosenka wpada w ucho i ma szansę na sukces.

PRZEMEK SKOCZEK

Muzykalność braci nie powinna nikogo dziwić. Młodzi otwocczanie to synowie Bolka Błaszczyka, wiolonczelisty Grupy MoCarta, a także wielbiciela muzyki eksperymentalnej, którą promuje i sam uprawia w różnych niszowych projektach. O tacie pisaliśmy nieraz i zapewne jeszcze napiszemy, ale teraz czas przedstawić jego dzieci. Jego i żony Magdaleny, która jest uzdolnioną fotograficzką.

To pierwszy krok

„Może kiedy już wyjdę stąd/ Za dzień, za rok będzie brakować mi/ Tych dni kiedy zmywałem i zamiotłem cały strych” – śpiewają w refrenie Mikołaj, Maciej i Michał Błaszczykowie. Tekst piosenki „Kiedy wyjdę” jest ich wspólnym dziełem. Muzykę skomponowali Mikołaj i Maciej, a teledysk zrealizowała Anita Wodzisławska. Powstał on metodą chałupniczą, czyli w domu rodzinnym Błaszczyków w Otwocku. Jak na takie warunki jest jednak profesjonalny, nie widać w nim żadnych „prowizorycznych fastryg”. Sama piosenka wpada w ucho, nie brak w niej dowcipu, a opisuje rzeczywistość w czasie wirusowej izolacji.

– Mówi się, że z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciach, ale przymuszeni do zostania w domu postanowiliśmy, że nie tylko na fotografii, lecz także w klipie muzycznym wygląda to nie najgorzej – opowiada ze śmiechem Maciej Błaszczyk. – Tak właśnie powstała pierwsza produkcja będąca małym krokiem do stworzenia projektu, który wykorzystałby wszystkie zalety rodziny Błaszczyków. Planujemy kolejne utwory, w które zaangażują się także nasza siostra Barbara i rodzice. Chcemy, aby naszym znakiem rozpoznawczym była kropla niedorzeczności i śmiech – dodaje.

Poznajcie chłopaków

Najstarszy, Mikołaj, 25-latek, poszedł w ślady ojca. Jest wiolonczelistą, studentem ostatniego roku Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej
w Kopenhadze. Wraz z Jakubem Dubikiem tworzą elektryzujący duet wiolonczelowy Cello Brothers, który błyskawicznie zyskał popularność dzięki oryginalnym aranżacjom znanych przebojów i autorskich utworów. Pracują właśnie nad pierwszym albumem. Promuje go singiel „One” wydany na początku tego roku.

Kariera duetu nabrała tempa w ubiegłym roku, gdy muzycy wystąpili na festiwalu w Opolu u boku Margaret. Na koncie mają także wspólny materiał z youtuberką Magdą Beredą, znaną z występu w „Tańcu z gwiazdami”. Maciek ma lat 19 i jest ubiegło-rocznym maturzystą, który przed pójściem na studia zrobił sobie rok przerwy. Przed wkroczeniem w dorosłość chce zobaczyć trochę świata i skupić się na swoich zainteresowaniach. On także od najmłodszych lat rozwija muzyczną pasję – uczył się w klasie fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych im. Emila Młynaskiego w Warszawie. Jego drugą pasją jest piłka nożna, zyskał przydomek „najlepszego piłkarza wśród pianistów”. Trafił nawet do Polonii Warszawa, ale sportową karierę spowolniły liczne kontuzje. Teraz znów najważniejsza jest muzyka. I jego dziewczyna Anita Wodzisławska, która nie tylko realizuje dla DoBraTy teledyski, lecz także zapewnia kreatywne wsparcie.

Najmłodszy z braci, 15-letni Michał, przygotowuje się obecnie do testu ósmoklasisty. Czas wolny wykorzystuje na tworzenie własnych piosenek w gatunku rap. Ma ponoć talent do chwytliwych i zwięzłych tekstów, czego próbkę dostajemy w piosence „Kiedy wyjdę”.

Siostra swoich braci

Mikołaj, Maciej i Michał mają jeszcze starszą siostrę, 26-letnią Barbarę. Jest ona absolwentką kierunku wokalnego na katowickiej Akademii Muzycznej oraz pedagogiki w Warszawie. Wszechstronnie wykształcona jako muzyk i nauczyciel, realizuje się w obu tych dziedzinach. Na co dzień jest związana z jazzowym środowiskiem w Katowicach, gdzie mieszka.

Ona też twórczo wykorzystuje czas izolacji, o czym można się przekonać, odwiedzając jej kanał na YouTube. Znajdziemy tam m.in. utwór „Domowe pielesze” nagrany w domu w ramach projektu #stayhome2020. Z zapowiedzi wynika, że Barbara również będzie angażowała się w kolejne przedsięwzięcia DoBraTy. Na pewno kobiecy pierwiastek wzbogaci rodzinną twórczość młodzieżowej drużyny Błaszczyków. Czekamy na kolejne efekty ich talentów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.