Zbuduj sobie oczyszczalnię

W tym roku kolejne gospodarstwa na terenie gminy Celestynów będą miały przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Powstanie 40 takich instalacji, a koszt ich budowy to blisko 600 tys. zł.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Gmina Celestynów od lat przyjmuje od mieszkańców zgłoszenia na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Do tej pory powstały 232 takie instalacje, zbudowano też dwie indywidualne oczyszczalnie na potrzeby gminnych szkół podstawowych. Obecnie trwa budowa kolejnych 40 instalacji. Prace rozpoczęły się w miejscowości Podbiel. Kolejne tzw. przydomówki będą powstawały na terenie sołectw: Ponurzyca, Regut, Tabor, Dyzin, Jatne, Ostrów, Ostrowik i Zabieżki. Budowa może być zrealizowana tylko na terenach, które nie znajdują się w obszarze aglomeracji ściekowej, czyli nie w: Pogorzeli Warszawskiej, Dąbrówce, Glinie, Starej Wsi, Celestynowie i Lasku.

W tym roku całkowity koszt budowy jednej przydomowej oczyszczalni ścieków wyniósł 14 tys. 844 zł brutto, z czego wkład mieszkańca to kwota 4 tys. 453 zł brutto. Resztę wydatków pokrywa gmina. Zainteresowanie mieszkańców taką inwestycją jest duże, dlatego czas oczekiwania na jej realizację wynosi mniej więcej dwa-trzy lata.

Nabór wniosków o budowę przydomowych oczyszczalni ścieków jest otwarty i trwa nadal. Inwestycje są realizowane zgodnie z kolejnością zgłoszeń, przy czym brane są pod uwagę: zatwierdzany corocznie budżet gminy na tę inwestycję, czas wykonania projektu i uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia o niewniesieniu sprzeciwu na realizację inwestycji ze starostwa oraz pozyskanie funduszy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.