Józefów: Zmiany w pracy PSZOK-u

Od soboty, 23 maja Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Józefowie będzie czynny do godz. 18. Zwiększono również liczbę samochodów, które mogą jednocześnie przebywać na terenie obiektu. Te i inne zmiany mają pomóc zmniejszyć tłok w PSZOK-u.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W związku z pandemią koronawirusa PSZOK przy ul. Jarosławskiej w Józefowie został zamknięty na pięć tygodni. Po jego ponownym otwarciu 2 maja liczba mieszkańców oddających odpady zwiększyła się tak bardzo, że pracownicy PSZOK-u nie byli w stanie obsłużyć wszystkich chętnych w ciągu jednego dnia. Zrobiło się tłoczno, a przed bramą wjazdową ustawiały się długie kolejki aut. Aby temu zapobiec, władze Józefowa wprowadziły zmiany w funkcjonowaniu punktu, ale oczekują, że również mieszkańcy podejmą pewne działania, żeby obsługa przebiegała sprawniej.

Nowe godziny, więcej aut

Do tej pory PSZOK był czynny w godzinach od 8 do 16. Od ubiegłej soboty, zgodnie z decyzją burmistrza Józefowa Marka Banaszka, punkt działa dłużej, bo do godziny 18. Zwiększono również z dwóch do trzech limit samochodów, które jednocześnie mogą znajdować się na terenie obiektu. Na więcej nie ma po prostu miejsca, zwłaszcza że auta często przyjeżdżają z przyczepkami i muszą mieć możliwość wykręcenia na placu.

Do obsługi PSZOK-u oddelegowano więcej pracowników. Dodatkowo godzinę przed zamknięciem punktu będą oni informowali czekających w kolejce mieszkańców, ile samochodów są jeszcze w stanie obsłużyć. Poza tymi zmianami władze Józefowa zwracają uwagę, że ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w terenie PSZOK-u, a także jego powierzchnię i koszty obsługi, które są wliczane w opłaty za odbiór odpadów, rozszerzenie zasad działalności punktu jest ograniczone. 

Skąd te kolejki?

Na długie kolejki, które w ostatnim czasie ustawiają się przed PSZOK-iem, ma wpływ kilka czynników. Głównym jest pandemia koronawirusa i zamknięcie w domach, które sprzyjało gruntownym porządkom i remontom. Ale nie tylko to. Pracownicy Zakładu Obsługi Piękne Miasto, którzy pracują w PSZOK-u, wymieniają także inne powody tego, że średni czas obsługi mieszkańca znacznie się wydłużył. Są to: nieposortowane odpady, zbyt duża ilość odpadów budowlanych, przywożenie odpadów, które mogą być odebrane sprzed posesji, czy też próby skorzystania z PSZOK-u przez firmy.

– Miasto może ze swojej strony wprowadzić pewne udogodnienia w pracy PSZOK-u, ale najlepszy efekt przyniesie dostosowanie się przez wszystkich do pewnych zasad. Spróbujmy ich przestrzegać, a gwarantuję, że obsługa stanie się sprawniejsza, a czas oczekiwania krótszy – podkreśla burmistrz Marek Banaszek. Jego zdaniem kolejki do PSZOK-u to problem przejściowy i ruch w punkcie stopniowo będzie się zmniejszał, a zastosowanie się do zasad (patrz ramka) pozwoli uniknąć takich problemów w przyszłości.

Co zrobić, aby obsługa w PSZOK-u przebiegała sprawniej?

  1. Unikaj przywożenia do PSZOK-u odpadów segregowanych odbieranych sprzed posesji.
  2. Postaraj się, aby przywożone odpady były posortowane.
  3. Pamiętaj o limitach odpadów budowlanych (mieszkaniec może oddać do 100 kg odpadów budowlanych miesięcznie).
  4. Prowadzisz firmę? Odpady musisz zagospodarować we własnym zakresie.
  5. Jeśli oddajesz kilka rodzajów odpadów, posortuj je przed przyjazdem do PSZOK-u, zamiast robić to dopiero na terenie punktu. Skróci to czas obsługi nawet trzykrotnie!                                            

Oddaj, zamiast wyrzucić 

Józefów uruchomił na portalu społecznościowym grupę pod nazwą „Oddam-Przyjmę-Pożyczę. Nie na marne”. Jej celem jest ograniczenie produkowania śmieci. Mieszkańcy mogą zamieszczać ogłoszenia, że chcą jakiś przedmiot oddać, pożyczyć albo jakiegoś szukają. Co ważne, odbywa się to bezpłatnie. Dzięki temu sporo rzeczy, w tym przedmiotów, m.in. mebli, sprzętu AGD, ubrań, zabawek i przedmiotów wielkogabarytowych, zamiast trafić do PSZOK-u, znalazło nowych właścicieli. Grupę można znaleźć na Facebooku. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.