Starosta przesiądzie się do „elektryka”

Starostwo Powiatowe w Otwocku weźmie w trzyletni leasing fabrycznie nowe auto marki Nissan. Samochód ma napęd elektryczny, dzięki czemu jest ekologiczny i jego użytkowanie przyniesie starostwu oszczędności. Będzie to służbowe auto starosty.

SYLWIA WYSOCKA

Przetarg na najem samochodu elektrycznego ogłoszono w połowie kwietnia.

– Kończy się umowa na leasing auta służbowego marki Toyota, którym jeździł jeszcze poprzedni starosta. Nie będziemy kupować tej toyoty, ale zakończymy umowę i oddamy samochód. Tym samym nie zwiększymy taboru pojazdów starostwa. Ich liczba pozostaje bez zmian, ale auto spalinowe wymienimy na elektryczne, co jest zgodne z zaleceniami ustawowymi – tłumaczy w rozmowie z „Linią” wicestarosta Krzysztof Kłósek.

Starostwo szukało fabrycznie nowego, pięcioosobowego samochodu klasy C o parametrach takich jak: automatyczna skrzynia biegów, moc silnika min. 145 KM, konie-cznie o napędzie elektrycznym, i w stonowanym, ciemnym kolorze metalik. Dodatkowo punktowane były m.in. tempomat, podgrzewane lusterka czy kamera cofania. Trzyletni okres najmu musiał obejmować pełną obsługę serwisową i ubezpieczenie w zakresie OC, AC i NNW.

W przetargu udział wzięły dwie firmy. Przed otwarciem ofert starostwo poinformowało, że na trwającą 36 miesięcy umowę jest gotowe wyłożyć ponad 151 tys. zł. Nie będzie to jednak konieczne, ponieważ w poniedziałek, 11 maja wybrana została oferta firmy ARVAL Service Lease Polska z Warszawy, która zaproponowała cenę prawie o połowę niższą, bo 78 tys. 258 zł (kwota ma być płacona w ratach miesięcznych). Starostwo otrzyma od firmy samochód marki Nissan Leaf Acenta 40 kwh. Jak informuje urząd, dzięki temu uda się uzyskać oszczędności zarówno związane z niższą miesięczną ratą najmu, jak i kosztami ładowania. Przejechanie 100-kilometrowego odcinka może być tańsze nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do samochodu spalinowego.

– Wynajem samochodu elektrycznego wpisuje się w długofalową strategię powiatu związaną między innymi z promocją ekologicznego trybu życia i ochrony środowiska. Troska o przyrodę jest dla nas jednym z kluczowych elementów. Dlatego powiat najpierw zdecydował się na udostępnienie nieruchomości znajdujących się w jego zasobie pod stację ładowania pojazdów elektrycznych, a teraz, wynajmując samochód elektryczny, chce promować ten rodzaj auta jako najbardziej przyjazny środowisku – informuje wydział kultury i promocji starostwa.

Samochód będzie służył staroście w komunikacji do samorządów gmin i innych szczebli, urzędów itd. Auto posiada ładowarkę, może być ładowane z sieci w samym starostwie.

2 komentarze do “Starosta przesiądzie się do „elektryka”

 • 25 maja 2020 o 20:08
  Permalink

  samochód na węgiel, który to jest lokalnie bez emisyjny, ale w bełchatowie swoje kilogramy węgla musi spalić.

  Odpowiedz
 • 28 maja 2020 o 08:58
  Permalink

  w takich pieniądzach piekna sprawa

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.