Koronawirus w sądzie. Większość rozpraw przełożono na inny termin

W Sądzie Rejonowym w Otwocku badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u dwóch pracowników wymiaru sprawiedliwości, którzy nie są mieszkańcami powiatu otwockiego. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku objęła kilkanaście osób kwarantanną domową i nadzorem epidemiologicznym. Sąd nadal pracuje, ale z pewnymi ograniczeniami. Większość rozpraw przełożono na inny termin, a na wokandzie pozostały jedynie sprawy niecierpiące zwłoki. Ograniczono także wejście do sądu rejonowego (przy ul. Armii Krajowej) oraz do sądu rodzinnego, który znajduje się w innym budynku (przy ul. Powstańców Warszawy)

AGNIESZKA JASKULSKA

Ograniczenia w funkcjonowaniu sądów w całej Polsce wprowadzono na początku marca. Odwołanie spraw i ograniczenie liczby osób, które miałyby pojawiać się w sądach były związane z wybuchem epidemii. Jednak środowiska prawnicze od dawna alarmują, że efektem obostrzeń mogą być w przyszłości ogromne opóźnienia w wydawaniu wyroków. Dlatego w połowie maja Ministerstwo Sprawiedliwości zaczęło “odmrażać” pracę sądów. Jednak Sąd Rejonowy w Otwocku ledwo zaczął “odmrażać” swoją pracę, a już musiał ograniczyć działalność ze względu na koronawirusa. – W otwockim sądzie odnotowano dwa przypadki koronawirusa. Badania laboratoryjne potwierdziły wirusa u dwóch pracowników sądu, którzy nie są mieszkańcami powiatu otwockiego – tłumaczy w rozmowie z “Linią” Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Pomieszczenia sądu zdezynfekowano i zweryfikowano z iloma pracownikami sądu i interesantami zarażeni koronawirusem mieli bezpośredni kontakt. – W związku z zaistniałą sytuacją kwarantanną domową objęto 15 osób, natomiast 11 osób jest pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – tłumaczy Kamila Różańska, prezes Sądu Rejonowego w Otwocku. Natomiast Joanna Narożniak z wojewódzkiego sanepidu dodaje, że osoby, które miały bezpośredni kontakt z zarażonymi pracownikami sądu, zostaną poddane testom laboratoryjnym na obecność koronawirusa.

Jak będzie wyglądała praca sądu w najbliższym czasie? Prezes sądu zapewnia, że sąd nie przerywa pracy, mimo, że wdrożono procedury. Większość rozpraw przełożono na inny termin, a na wokandzie pozostają jedynie sprawy niecierpiące zwłoki np. te, w których stosowane są tymczasowe aresztowania. Do sądu będzie można wejść, ale tylko w pilnych sprawach. Od poniedziałku, aż do odwołania ograniczono wejście do budynku sądu rejonowego przy ul. Armii Krajowej, a także do sądu rodzinnego, który znajduje się w budynku przy ul. Powstańców Warszawy (obok poczty).

– Pisma procesowe przyjmowane są wyłącznie za pośrednictwem operatorów pocztowych, a informacje udzielane są wyłącznie telefonicznie lub drogą elektroniczną – podkreśla prezes otwockiego sądu rejonowego. Kasa w sądzie jest nieczynna. Opłaty sądowe należy realizować za pośrednictwem poczty lub banku. – Aż do odwołania zostaje także ograniczona praca Biura Obsługi Interesantów, Czytelni Akt i Biura Podawczego – zaznacza prezes sądu Kamila Różańska. I tłumaczy, że Biuro Obsługi Interesanta i Czytelnia do odwołania będą pracowały udostępniając w Czytelni, akta spraw, w których wyznaczone są terminy posiedzenia i rozprawy jawne oraz w których upływa termin (do 10 czerwca) do wniesienia środka odwoławczego.

Kontakt za pośrednictwem Biura Obsługi Interesantów:

Informacja: tel. (22) 778 20 50; e-mail: boi@otwock.sr.gov.pl 

Czytelnia akt: tel. (22) 778 20 50; e-mail: boi@otwock.sr.gov.pl

W ostatnich dniach otwocki sanepid ponownie ma ręce pełne pracy. Od poniedziałku, 25 maja liczba osób objętych kwarantanną domową gwałtownie wzrosła z 284 do 423 osób. Jest to związane przede wszystkim z dużą liczbą osób, które wracają z zagranicy do powiatu otwockiego – podkreśla w rozmowie z “Linią” Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Ponadto w ostatnich dniach potwierdzono koronawirusa u lekarza i sanitariusza, którzy pracują w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku – “Linia” informuje o tym w aktualnym numerze, który jest w sprzedaży. Natomiast wczoraj na stronie internetowej i Facebooku  “Linia” informowała o dwóch przypadkach koronawirusa w Urzędzie Gminy w Kołbieli gdzie większość urzędników została objęta kwarantanną domową. Szczegóły – Koronawirus w urzędzie. Większość pracowników objęta kwarantanną

Więcej na ten temat w “Linii Otwockiej” w poniedziałek, 1 czerwca.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.