Przetarg na tunel jeszcze przed wakacjami

Budowa tunelu pod torami kolejowymi w Celestynowie nie jest odłożona w czasie ani zagrożona np. z powodu koronawirusa. Trwają czynności przygotowawcze do ogłoszenia przetargu na projekt i realizację największej w historii gminy inwestycji. Ma to nastąpić na przełomie maja i czerwca.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Władze gminy nie rezygnują z budowy tunelu ani jej nie zamrażają. Założony plan zmierzający do powstania w ciągu najbliższych trzech lat bezkolizyjnego przejazdu przez tory na ul. Jankowskiego w Celestynowie jest konsekwentnie realizowany.

– Przygotowujemy dokumenty przetargowe w uzgodnieniu między gminą a PKP PLK, bo jesteśmy związani dwustronną umową. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na przełomie maja i czerwca ogłosimy postępowanie przetargowe, aby potem wybrać wykonawcę. Przetarg będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj” – wyjaśnia w rozmowie z „Linią” wójt gminy Celestynów Witold Kwiatkowski.

Dokumenty przygotowuje gmina jako lider projektu. Formuła „zaprojektuj i wybuduj” oznacza, że ten sam wykonawca projektuje inwestycję, uzyskuje wszystkie pozwolenia i zgody, a potem ją realizuję, co pozwala przyspieszyć wykonanie zadania. Inwestycja będzie podzielona na etapy, jeśli chodzi o realizację i finansowanie. Jest szansa, żeby jeszcze w tym półroczu wybrać wykonawcę i podpisać z nim umowę. Zgodnie z założeniami inwestycja ma być gotowa do końca 2023 roku.

W to duże i kosztowne zadanie jest zaangażowany finansowo także powiat otwocki będący zarządcą ul. Jankowskiego. – Udało się nam wywalczyć w powiecie pieniądze na tę ważną dla mieszkańców inwestycję. Wprawdzie nie jest to kwota, jakiej oczekiwalibyśmy od powiatu jako większego partnera, ale i tak trzeba dziękować za to, co jest – mówi wójt.

Przypomnijmy, że pierwotnie powiat miał współfinansować budowę tunelu w kwocie 5 mln 500 tys. zł. O takie dofinansowanie zabiegały władze gminy Celestynów, wniosek złożył radny powiatu Dariusz Grajda. Ostatecznie, decyzją rady powiatu skończyło się na pomocy w kwocie 2 mln 500 tys. zł. – Będziemy jeszcze szukali dofinansowania na to zadanie ze źródeł zewnętrznych, m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych. Mam nadzieję, że tak potrzebna inwestycja spotka się z pozytywnym odzewem władz rządowych i wesprą nas one w realizacji tego zadania – podkreśla wójt Kwiatkowski.

Inwestycja wstępnie szacowana jest na 24 mln zł. Z budżetów samorządów trzeba wyłożyć ok. 11 mln zł. Powiat daje 2 mln 500 tys. zł, a resztę gmina Celestynów, PKP PLK dokładają 13 mln zł (ze środków unijnych).

– To są ogromne pieniądze, a my jesteśmy zaangażowani finansowo także w inne inwestycje gminne, np. budowę kanalizacji, na co pozyskaliśmy 22 mln zł z funduszy unijnych. Ta inwestycja jest realizowana w tym samym czasie – zwraca uwagę wójt. I dodaje, że ma nadzieję, że mimo obecnej trudnej sytuacji nie tylko w samorządach w kolejnych miesiącach wszystko będzie szło w dobrą stronę i wracało do normy.

– Gdy po ogłoszeniu przetargu wpłyną oferty od wykonawców i okaże się, że zaproponowane kwoty będą znacząco przewyższały te szacowane, to trzeba będzie zastanowić się, co dalej. Na razie musimy poczekać – dodaje wójt.

Budowa tunelu w Celestynowie jest bardzo potrzebna. Po zakończeniu modernizacji linii kolejowej powstaną dwie nitki torów, zwiększy się ruch pociągów, samochodów też stale przybywa i obawy władz, że spowoduje to uciążliwości w komunikacji, są uzasadnione. – Bez takiego bezkolizyjnego przejazdu pod torami będziemy stali w korkach, które przeniosą się do centrum Celestynowa. Między innymi dlatego podjęliśmy starania, żeby zrealizować tę inwestycję – tłumaczy wójt.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.