Powiat: Przygotowania do przeprowadzenia matur

W czterech szkołach średnich na terenie powiatu otwockiego do matur przystąpi w tym roku ok. 630 uczniów. Placówki przygotowują się na wyjątkowe warunki przeprowadzenia egzaminów: wyznaczają odpowiednie odległości, kompletują maseczki, przyłbice i płyny dezynfekujące.

SYLWIA WYSOCKA

Przeprowadzenie egzaminów dojrzałości to w dobie koronawirusa spore wyzwanie. Najwięcej maturzystów jest w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych i Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego.

– Na szczęście mamy duże szkoły, w których nie powinno być problemu z przeprowadzeniem pisemnych egzaminów maturalnych – mówi w rozmowie z „Linią” dyrektor Oświaty Powiatowej Hanna Majewska-Smółka. – Po ukazaniu się wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej są opracowywane plany rozmieszczenia ławek. Dyrektorzy szkół pracują nad tym, aby zgodnie z zaleceniami w każdej sali przebywało możliwie jak najmniej osób i by znajdowały się one w odpowiednich odległościach. Trzeba też ustalić sposób wejść, wyjść i przemieszczania się – dodaje.

W czasie pandemii podczas egzaminów najważniejsze jest bezpieczeństwo. – Jesteśmy w trakcie kompletowania elementów ochrony osobistej, które będą niezbędne do przeprowadzenia matur. Maseczki mieliśmy już zabezpieczone wcześniej. Starostwo powiatowe zamówiło przyłbice, które mają zostać niebawem przekazane do wszystkich szkół, część przyłbic otrzymaliśmy od władz Otwocka. Wystąpiliśmy również do wojewody mazowieckiego o przekazanie płynów dezynfekujących, które otrzymaliśmy w kontyngencie dla poszczególnych gmin. Myślę, że uda się to wszystko zebrać – dodaje dyrektor Oświaty Powiatowej.

– Oczywiście epidemia powoduje dużo dodatkowych problemów. Choć informacje i zalecenia przekazywane są dość późno, robimy wszystko, by podczas egzaminu zapewnić wszystkie środki bezpieczeństwa – zapewnia Majewska-Smółka.

Pisemne egzaminy w podstawowym terminie potrwają od 8 do 29 czerwca. Maturzyści muszą pamiętać o zaleceniach, których trzeba będzie przestrzegać. Przede wszystkim na egzamin może przyjść tylko uczeń zdrowy, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną. Nie powinno się wnosić na teren szkoły żadnych zbędnych rzeczy: telefonów komórkowych, książek czy maskotek. Należy pamiętać o własnych przyborach do pisania, linijkach, cyrklach itd. Czekając przed wejściem, maturzyści muszą zachować odpowiedni dystans (co najmniej półtora metra), a po wyjściu nie wolno im się gromadzić, żeby porozmawiać o egzaminie.

Na teren szkoły należy przyjść w maseczce lub przyłbicy, które będzie można zdjąć na sali egzaminacyjnej. Podczas wpuszczania uczniów członek zespołu egzaminacyjnego może poprosić o odsłonięcie na chwilę twarzy, aby zweryfikować tożsamość maturzysty.

– Dla wszystkich pracowników szkoły jest to ogromne wyzwanie – przyznaje w rozmowie z „Linią” Apolonia Żołądek, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, w którym maturę będzie zdawać najwięcej, bo 200 uczniów.

– Szczegółowo analizujemy wszystkie dokumenty i wytyczne. Zastanawiamy się, jak w najlepszy i najbezpieczniejszy sposób je wdrożyć. Ustawiamy już ławki i mierzymy odległości między nimi. Ze względów bezpieczeństwa najprawdopodobniej otworzymy wszystkie nieużywane dotąd wejścia na teren szkolny i do szkoły. Ponieważ jest taka możliwość, zastanawiamy się nad wprowadzeniem zmianowości. Poprzez dziennik elektroniczny jestem w kontakcie z rodzicami i uczniami. Wszystkie nowe ustalenia i informacje będziemy przekazywać tam na bieżąco, żeby dotrzeć do każdej osoby – podkreśla dyrektor Żołądek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.