Rejestracja pojazdów odmrożona

Od środy, 20 maja wydział komunikacji i transportu w starostwie przy ul. Górnej 13 w Otwocku pracuje w nowym trybie. Osoby, które chcą zarejestrować pojazd, mogą to zrobić osobiście – z uwzględnieniem reżimu sanitarnego – przy jednym ze specjalnych stanowisk.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Wcześniej z uwagi na obostrzenia z powodu koronawirusa wydział komunikacji obsługiwał interesantów w trybie zdalnym. Chcąc zarejestrować pojazd, można było skorzystać z platformy ePUAP, poczty elektronicznej i tradycyjnej, umówić się na rozmowę z urzędnikiem na konkretną godzinę, a dokumenty przekazać, wrzucając je do ustawionej przed budynkiem starostwa urny. Od ubiegłego tygodnia jest także jeszcze jedna możliwość, dzięki której mieszkaniec może załatwić swoje sprawy w urzędzie, ale z zachowaniem rygorów sanitarnych.

W pomieszczeniu do rejestracji pojazdów zostało otwartych pięć z ośmiu stanowisk. Tylu mieszkańców może być jednocześnie obsługiwanych, żeby zachować bezpieczne odstępy. Wcześniej należy pobrać numerek i czekać na swoją kolej przed budynkiem starostwa. Przy wejściu interesanci są informowani, czy mogą już wejść. Przed wejściem każdy musi zdezynfekować dłonie. Należy również mieć maseczkę na twarzy.

Interesanci będą mieć mierzoną temperaturę. W pomieszczeniu wydziału komunikacji mieszkaniec jest oddzielony od pracownika szybą, a czas trwania obsługi nie powinien być dłuższy niż 30 minut. Ewentualna płatność ma odbywać się wyłącznie bezgotówkowo – za pośrednictwem wcześniej zrealizowanego przelewu lub terminala płatniczego dostępnego przy okienku.

Z powodu pandemii koronawirusa liczba zarejestrowanych pojazdów drastycznie zmalała. Największy spadek wydział komunikacji w starostwie odnotował w mar-cu i kwietniu. Między innymi z powodu zmiejszonych wpływów do budżetu władze powiatu zdecydowały się jak najszybciej uruchomić obsługę bezpośrednią dla mieszkańców w wydziale komunikacji. Ponadto wicestarosta Krzysztof Kłósek podkreśla, że ludzie potrzebują jednak kontaktu z urzędnikiem i nie zawsze przekazanie dokumentów przez urnę podawczą jest wystarczające.

Zdarza się, że nie mają niektórych potrzebnych dokumentów, więc potem muszą je uzupełniać, a to zajmuje więcej czasu zarówno interesantowi, jak i urzędnikowi. Teraz płynność obsługi ma się poprawić, tym bardziej, że od maja coraz więcej osób chce rejestrować pojazdy i tworzą się kolejki.

Władze powiatu mają nadzieję, że wrzutnia na dokumenty, platforma ePUAP oraz obsługa mieszkańców przy okienkach sprawią, że liczba rejestrowanych pojazdów wróci do poziomu z ubiegłego roku. Na razie tylko ten wydział w starostwie został „odmrożony”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.