Falenicka sosna w konkursie na Drzewo Roku

W poniedziałek, 1 czerwca rozpoczęło się głosowanie na finalistów konkursu Drzewo Roku 2020 organizowanego przez Klub Gaja. Mamy tam swojego reprezentanta. Jest nim słynna pochyła sosna z Falenicy.

PRZEMEK SKOCZEK

fot. Anna Małgorzata Stankiewicz

To jubileuszowa, 10. edycja konkursu organizowanego od 2011 roku. Zgłoszono do niej niemal 80 drzew z całej Polski. W pierwszym etapie jury wybrało 16 finalistów: dęby, lipy, buki, jodłę, kasztanowca, miłorząb japoński,sosny, a nawet całą klonową aleję. W tej wyselekcjonowanej grupie znalazła się słynna falenicka sosna, żywa brama wjazdowa do stolicy,rosnąca przy linii kolejowej po wschodniejstronie torów. Jest to około 50-letnia sosna pospolita licząca siedem i pół metra wysokości i 212 centymetrów obwodu. Została zgłoszona do konkursu przez Radę Osiedla Falenica. Konkurencja jest mocna. Wśród nominowanych drzew znalazły się m.in.: 300-letnia i wysoka na 40 metrów sosna Gruba Kaśka w Kraskowie na Warmii czy liczący 400 lat i mający ponad osiem metrów obwodu dąb w Krzętowie koło Łodzi. Organizatorzy podkreślają jednak, że nie szukają drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ale tych najbardziej kochanych, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi. A cel podstawowy to promocja przyrody oraz walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych regionu. Głosowanie trwa przez cały czerwiec. Swój głos można oddać za pośrednictwem strony http://www.drzeworoku.pl. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.

One thought on “Falenicka sosna w konkursie na Drzewo Roku

  • 6 czerwca 2020 o 11:29
    Permalink

    Konkurs przewspaniały 🙂 W opis naszej Kochanej Sosny wkradł się jednak błąd, ona na pewno nie jest 50-letnia tylko znacznie starsza. Ja jestem prawie 50-letnia, więc wiem to na pewno 🙂

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.