Mieszkańcy doczekają się ekranów

Lepiej późno niż wcale. Mieszkańcy domów przy ul. Piastowej niedługo będą mogli odetchnąć z ulgą. Miasto planuje wreszcie zakupić i zamontować obiecane ekrany akustyczne ograniczające hałasy, które dobiegają ze sklepu znanejsieci handlowej. W ostatniej chwili na sesji radni ponownie zapisali w budżecie pieniądze na zakup ekranów.

SYLWIA WYSOCKA

W ubiegłym roku władze Otwocka zobowiązały się do zniwelowania uciążliwości, jakie niesie ze sobą dla mieszkańców okolic ul. Piastowej sąsiedztwo sklepu sieci Biedronka. Inwestycja w tym miejscu od początku budziła ich obawy i sprzeciw, dlatego władze obiecały pomoc w postaci zamontowania specjalnych ekranów dźwiękochłonnych. Chociaż w budżecie Otwocka już w 2019 roku zabezpieczono pieniądze na ten cel, okazało się, że ich koszt był dużo wyższy niż zapisana kwota 30 tys. zł. Z zakupu zrezygnowano, obietnicy danej mieszkańcom nie spełniono, a ludzie zostali ze swoim problemem…

Na szczęście prawdopodobnie już niedługo to się zmieni. Do poprawek przyjmowanych do budżetu miasta na sesji w środę, 27 maja prezydent Jarosław Margielski dołożył 22 tys. zł na zakup ekranów akustycznych, które mają być zamontowane m.in. wzdłuż odcinka ul. Piastowej przy sklepie. Okazało się, że urzędnicy znaleźli możliwość zakupu takich ekranów za 20 proc. ich wartości rynkowej. Wprawdzie pochodzą one z przebudowywanych odcinków autostrad, ale ich cena pozwoli spełnić oczekiwania mieszkańców i pomóc im w walce z uciążliwościami. – Ten zakup nie oznacza, że przy każdej tego typu inwestycji powinniśmy montować ekrany. Jednak to jest wyjątkowa sytuacja – podkreślał prezydent Margielski. – Warunki zabudowy dla tej inwestycji wydał poprzedni prezydent jeszcze w 2016 roku, wtedy w tym miejscu miało powstać centrum ogrodnicze. Nagle okazało się, że nie chodzi o centrum ogrodnicze, tylko o sklep wielkopowierzchniowy. Uważam, że jako miasto nie podeszliśmy wtedy do sprawy z należytą starannością, i obecnie ponosimy tego konsekwencje. Teraz musimy rozwiązać ten problem. Osoby, które mieszkały przy spokojnej dotychczas uliczce, zostały narażone na duże uciążliwości. Inwestor zaoferował jedynie wykonanie nasadzeń, nie zgodził się na kompleksowe rozwiązanie w postaci ekranów akustycznych. Gdyby dostał takie zalecenia na etapiewydawaniawarunkówzabudowy i uzgodnień projektów w starostwie powiatowym, nie mielibyśmy teraz takich problemów. A tak powstał sklep, a mieszkańcy mają uzasadnione pretensje – dodał prezydent. I podkreślił, że w obecnej kadencji samorządu pracownicy wydziałów urzędu miasta są szczególnie czujni na tego typu kwestie przy wydawaniu warunków zabudowy pod usługi, w związku z czym podobne sytuacje nie powinny mieć już miejsca.

Ekrany akustyczne oprócz ul. Piastowej pojawią się również przy szkołach podstawowych nr 4 i nr 7, gdzie z powodu bliskiej odległości między strefami rekreacji a domami okoliczni mieszkańcy także sygnalizowali potrzebę ustawienia barier dźwiękochłonnych. Na ten cel w budżecie zarezerwowano kwotę 27 tys. 180 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.