Otwock: Nowa galeria w centrum miasta

Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku otworzył w środę, 27 maja nową Galerię OK w centrum miasta. Inauguruje ją świetna wystawa malarstwa Bogdana Stodulnego.

PRZEMEK SKOCZEK

W tym roku mijają 23 lata od śmierci otwockiego malarza. Bogdan Stodulny zginął w wypadku samochodowym w wieku 44 lat, pozostawiając sporo wspaniałych obrazów. Wiele z nich jest w zbiorach prywatnych, a niektóre należą do Muzeum Ziemi Otwockiej. To właśnie te ostatnie trafiły na nową wystawę. – Wyboru dokonałem z wielką przyjemnością, ponieważ Bogdan był moim sąsiadem i przyjacielem. Widziałem, jakwiększość tych prac powstawała w jego pracowni. W muzealnych zbiorach jest ich więcej, może uda się je pokazać za jakiś czas na kolejnej wystawie – zdradził kurator wystawy Tadeusz Chwaliński.

Galeria OK przy ul. Poniatowskiego 1 została pomyślana jako oddział otwockiego muzeum, tymczasowo wyłączonego z użytkowania po pożarze. Dlatego mogła zostać otwarta, choć ośrodki kultury pozostają zamknięte. Muzea działają, ale w ograniczonym zakresie. Tak jest też w nowej galerii. Wernisaż w środę, 27 maja był pierwszym publicznym wydarzeniem kulturalnym od marca. Wzięło w nim udział około 50 osób. Uroczystość zaplanowano na zewnątrz, przed wejściem, a zwiedzanie odbywało się w pięcioosobowych grupkach. Ta zasada będzie obowiązywała aż do odwołania. Podczas otwarcia przemawiali reprezentanci MOKTiS-u i władz samorządowych. Wśród gości nie brakowało dawnych znajomych i przyjaciół malarza. Niektórzy, jak Jarosław Kozłowski, podzielili się swoimi wspomnieniami: – Bogdan był myślicielem, który swoimi obrazami zawsze chciał przekazać odbiorcy coś więcej niż tylko doznania estetyczne. Rzadko chodził do kościoła, ale w jego pracach widać religijne i mistyczne odniesienia. Był też człowiekiem niezwykle towarzyskim, lubianym, otwartym. Kochał ludzi, świat, dużo podróżował. Jego pracownię odwiedzali najwięksi polscy malarze tamtego okresu – Jerzy Duda-Gracz, Edward Dwurnik.

Dyrektor MOKTiS-u Małgorzata Kupiszewska zaznaczała, że nowa galeria ma działać równolegle z tą w teatrze i będzie służyła jako miejsce ekspozycji sztuki różnych artystów, od uznanych mistrzów, takich jak zmarły w 2019 roku Edward Dwurnik, po lokalnych twórców, którzy są być może dopiero w drodze do wielkości. – Chciałabym, aby to miejsce stało się galerią z prawdziwego zdarzenia, gdzie nie tylko prezentuje się sztukę, lecz także pośredniczy w jej sprzedaży. Myślę, że otwockim artystom brakowało dotąd takiego miejsca – mówiła.

Głos zabrała również Barbara Grott z Fundacji Kultury OtwARTE. – Otwarcie galerii miejskiej to piękny dzień. Uhonorowanie twórczości otwockiego artysty Bogdana Stodulnego jest z pewnością ważnym wydarzeniem w życiu kulturalnym Otwocka. Jednak kultura to nie pomieszczenia, to wymierna twórczość wyjątkowych artystów. Zasadność stworzenia nowego obiektu kulturalnego budzi wątpliwość, gdy od trzech miesięcy w istniejących placówkach nie dzieje się nic związanego z kulturą, widoczny jest natomiast brak misji i programu działania. Trudny czas pandemii szczególnie weryfikuje umiejętność kreowania kultury lub obnaża jej brak – stwierdziła Barbara Grott. Gdy chciała jeszcze coś dodać, wyłączono jej mikrofon.

Nowa galeria jest świetnie położona w centrum miasta i ma szansę stać się miejscem kreowania artystycznych gustów otwocczan. Obrazy Stodulnego można oglądać do 30 czerwca w godz. od 12 do 18. W związku z sytuacją epidemiologiczną w galerii jednocześnie może przebywać maksymalnie pięć osób.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.