Kto pojedzie do Mlądza?

Mieszkańcy Mlądza czekają na przywrócenie autobusu kursującego do centrum Otwocka. Na sesji radni przeznaczyli w budżecie 100 tys. zł na wsparcie prywatnego przewoźnika, który będzie woził mieszkańców. Linia zostanie uruchomiona na trzy miesiące. Pytanie tylko od kiedy?

SYLWIA WYSOCKA

Od 8 kwietnia do odwołania największy lokalny przewoźnik, czyli firma Minibus, zawiesił kursowanie autobusów linii Otwock – Mlądz. Jak powiedział w rozmowie z „Linią” Dominik Mosak z Minibusa, ta linia zawsze była prowadzona na granicy opłacalności. Podczas pandemii drastycznie spadła liczba pasażerów. Dziennie z linii korzystało mniej niż 10 osób i jej dalsze utrzymywanie stało się nieopłacalne. Zawieszenie kursowania autobusów na tej linii spowodowało, że być może nieliczni, ale korzystający z niej mieszkańcy Mlądza zostali pozbawieni możliwości dotarcia do centrum Otwocka i znajdujących się tu urzędów, szpitali czy stacji PKP. Tymczasem do podstawowych zadań gminy wynikających z ustawy o samorządzie wynika właśnie obowiązek zaspokajania potrzeb mieszkańców w zakresie lokalnego transportu zbiorowego.

Na środową sesję wpłynął wniosek prezydenta Jarosława Margielskiego o przesunięcie 100 tys. zł na przywrócenie linii Otwock – Mlądz. – Wniosek do rady miasta jest odpowiedzią na liczne sygnały, które docierają do urzędu od mieszkańców pozbawionych możliwości dojazdu do centrum Otwocka. Staraliśmy się znaleźć rozwiązanie, które będziemy mogli obecnie udźwignąć finansowo – wyjaśnił prezydent.

– Ponieważ pieniądze na linię L46 nie zostały wykorzystane, możemy jednorazowo wspomóc prywatnego przewoźnika, żeby przed wakacjami uruchomił linię w trudnym czasie związanym ze stanem epidemii – dodał Margielski. 100 tys. zł ma pozwolić na działanie linii przez trzy miesiące. – Później liczymy na to, że dzięki wsparciu prywatny przewoźnik wróci do wcześniejszego harmonogramu i stałego rozkładu jazdy. Obecnie miasta nie stać na uruchomienie kolejnego stałego połączenia autobusowego – zaznaczył prezydent. Radni jednogłośnie przychylili się do jego wniosku.

Urząd miasta nie informuje, kiedy i jak często będzie kursował autobus do Mlądza. Na nasze pytania w tej sprawie z wydziału gospodarki komunalnej otrzymaliśmy odpowiedź, w której czytamy, że jedynym przewoźnikiem realizującym transport zbiorowy na tej linii była firma Minibus.

Urząd miasta podjął rozmowy z przewoźnikiem, aby przywrócić komunikację z Otwocka do Mlądza. Firma sygnalizowała, że kwota zewnętrzna, niezbędna do przywrócenia kursowania autobusów, to ok. 25 tys. zł na miesiąc. Formuła wsparcia ze strony miasta jest teraz analizowana przez dział prawny urzędu. Na razie nie są znane szczegóły ani termin uruchomienia linii. Rozmowy między Minibusem a urzędem miasta trwają.

W rozmowie z „Linią” Dominik Mosak przyznał, że firma faktycznie przesłała jakiś czas temu wycenę kosztów uruchomienia ośmiu lub 12 kursów dziennie. Od tego czasu urząd miasta nie kontaktował się z nią, ale jej przedstawiciele deklarują gotowość kontynuowania rozmów i uruchomienia autobusu. Jednak konkrety w tej sprawie nie były omawiane, więc także nie otrzymaliśmy informacji, kiedy autobus zostanie przywrócony. O dalszych decyzjach w tej sprawie będziemy informować.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.