Wawerska ma być jak nowa

Otwoccy radni przeznaczyli 60 tys. zł z budżetu na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Wawerskiej. Chodzi o odcinek od ul. Wiejskiej do ronda Sybiraków. Wprawdzie jest to droga powiatowa, ale władze miasta chcą, żeby była to reprezentacyjna i bezpieczna ulica prowadząca do centrum Otwocka.

SYLWIA WYSOCKA

Na komisji budżetu i finansów przed sesją, która odbyła się w środę, 27 maja, radni mieli wątpliwości, czy powinni przeznaczyć 60 tys. zł na projekt ul. Wawerskiej.

Z siedmiorga radnych, którzy opiniowali projekt uchwały w tej sprawie, tylko trójce ten pomysł się spodobał. Pozostali mieli wątpliwości dotyczące m.in. tego, czy dobrym pomysłem jest finansowanie projektów dróg powiatowych albo czy akurat ta ulica wymaga najpilniejszej interwencji, skoro inne, np. ul. Poniatowskiego, są w gorszym stanie. Na środowej sesji prezydent Jarosław Margielski miał jednak mocne argumenty, żeby przekonać radnych.

– Przy wytypowaniu akurat tej drogi wzięliśmy pod uwagę, że jest to jedna z dwóch głównych ulic wjazdowych do Otwocka. Co widzą osoby wjeżdżające do miasta? Chodniki w katastrofalnym stanie czy niewyprofilowany łuk. Liczba wypadków, również śmiertelnych, przemawia za tym, że skrzyżowanie ulic Szkolnej i Wawerskiej powinno być w pierwszej kolejności brane pod uwagę przy planach przebudowy. Jest to też droga, którą dzieci chodzą do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 4. Widoczność na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Wawerskiej jest bardzo ograniczona. Kałuża, która zbiera się po opadach przed skrzyżowaniem z ul. Szkolną, jest chyba jedną z największych w Otwocku – wyliczał prezydent Otwocka.

Co ma zawierać projekt? Przede wszystkim rozwiązania, które oprócz znaczącej poprawy estetyki wyeliminowałyby zagrożenie dla pieszych. Miasto chce w ramach przebudowy po obydwu stronach wprowadzić pasy zieleni, które oddzielą chodnik od jezdni, tak jak ma to miejsce po jednej stronie na odcinku od ul. Szkolnej do ronda.

– To będzie zupełnie nowa wizytówka miasta. Kierowcy wjeżdżający do Otwocka będą mieli dwa pasy zieleni po obydwu stronach jezdni. Oczywiście zwiększy się także komfort i bezpieczeństwo pieszych, w tym dzieci, które idą tędy do szkoły – podkreślał prezydent.

Oprócz tego projekt ma zakładać także m.in. budowę nowego ronda na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Wawerskiej. Taki projekt już jest (został zlecony w 2016 roku), ale wymaga aktualizacji i dostosowania do nowych przepisów.

Miasto chce przygotować dokumentację projektową, tak aby w przyszłym roku w letnim naborze można było zgłosić tę ulicę do dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.

– Chcemy planować inwestycje w systemie minimum półtorarocznym, żeby mieć wystarczająco dużo czasu na przygotowanie dokumentacji i zgłoszenie wniosku, dlatego już teraz powinniśmy podjąć działania w tym kierunku. W tym konkretnym przypadku wymaga to również uwzględnienia ZRID, ponieważ trzeba uregulować sprawy własności – tłumaczył prezydent Margielski.

Ponieważ ul. Wawerska jest drogą powiatową, miasto będzie prowadziło rozmowy z władzami powiatu, żeby wspólnie złożyć wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych. Prezydent podkreśla, że miasto chciałoby wykonać dłuższy fragment drogi, od poczty przy ul. Powstańców Warszawy do ul. Turystycznej. Liczy przy tym na 80 proc. dofinansowania, by na ul. Powstańców Warszawy dokończyć prace, które wymagają pozwolenia na budowę, a przy okazji połączyć także sieć ścieżek rowerowych.

Remont ul. Wawerskiej był zgłoszony przez powiat otwocki do dofinansowania w ramach Funduszu dróg Samorządowych na ten rok, ale nie otrzymał dofinansowania. Władze powiatu nie mogły wystąpić o przebudowę ulicy (jedynie o remont) właśnie ze względu na nieuregulowane sprawy własności. Teraz miasto liczy, że m.in. dzięki rozwiązaniu tego problemu otrzyma dofinansowanie. Oczywiście o pieniądze będzie można ubiegać się po opracowaniu projektu.

Ostatecznie większość radnych przyjęła propozycję prezydenta i wyraziła zgodę na sfinansowanie projektu ul. Wawerskiej.

5 komentarzy do “Wawerska ma być jak nowa

 • 2 czerwca 2020 o 11:27
  Permalink

  A kiedy Poniatowskiego? Tu też jest szkoła, dojście do przedszkoli, ZUS. To też droga wjazdowa do Otwocka. Wypadki śmiertelne również mieliśmy. Co jeszcze musi się stać, żeby władza pomyślała o bezpiecznej ulicy i przyjaznej dla mieszkańców ulicy Poniatowskiego?

  Odpowiedz
 • 3 czerwca 2020 o 10:49
  Permalink

  Dokładnie, czemu pomimo wielu kolizji i wypadków (w tym śmiertelnych) nie ma reakcji dla ul.Poniatowskiego? Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali i apelowali o poprawę bezpieczeństwa czy stan chodników. Może Linia Otwocka przyjrzy się bliżej problemowi mieszkańców przy ul Poniatowskiego wystarczy przejść się chodnikiem od Orlen do SP2?

  Odpowiedz
 • 3 czerwca 2020 o 10:49
  Permalink

  A odcinek Andriollego przy szkole podstawowej SP12 od ronda do ronda to co? Zostawili ten dziurawy odcinek w jakim celu?
  Wawerska wcale nie jest w tragicznym stanie, ale Pan Prezydent mieszka na kresach, więc proponuje swoje rewiry do remontów, jakby innych rejonów Otwocka nie było.

  Odpowiedz
  • 3 czerwca 2020 o 11:27
   Permalink

   Ciekawe co z Poniatowskiego, chodniki w katastrofalnym stanie a to główna droga do szkoły podstawowej i Zusu. Petycja o przejściu dla pieszych i światłach też była że względu na wypadki…

   Odpowiedz
 • 3 czerwca 2020 o 10:56
  Permalink

  Dlaczego Poniatowskiego taż nie może być jak nowa? Chodniki są w stanie opłakanym. Podobnie zieleń która jest pracowicie „wykaszana” przez zbyt porywczych kierowców. Niedługo przy ulicy będziemy mieli same kikuty drzew. Dlaczego Poniatowskiego nie może zostać zielonym i zadbanym „łącznikiem” pomiędzy odnowionymi parkiem, „Gurewiczem”, dawnym kasymen, nowym Rondem Pileckiego itd. a lasami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego? Dlaczego ta część Otwocka nie zostanie „dopracowana” ?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.