Regulamin parku do poprawki

Wojewoda mazowiecki zakwestionował przyjęty niedawno regulamin parku miejskiego szczegółowo określający, jak powinny zachowywać się osoby korzystające z uroków tego miejsca. Otwoccy radni musieli zrezygnować ze zbyt daleko idących zapisów, które początkowo znalazły się w dokumencie. To, że ich tam nie ma, nie znaczy jednak, że w parku wolno robić wszystko.

SYLWIA WYSOCKA

Otwocki park niedawno został gruntownie zrewitalizowany. Gdy sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, mieszkańcy będą mogli korzystać z tężni, odnowionej muszli koncertowej i fontanny. Władze miasta chcą, aby było to miejsce bezpiecznych spacerów, relaksu, zabawy i spotkań.

Dlatego 30 kwietnia rada miasta po poprawkach przyjęła regulamin określający zasady, które powinny obowiązywać w parku. Okazało się jednak, że regulamin w treści przyjętej przez radę nie może wejść w życie. Część zapisów zakwestionował nadzór prawny wojewody mazowieckiego, zalecając wykreślenie kilku punktów, które są regulowane przez Kodeks wykroczeń czy Kodeks cywilny.

Usunięte zostały takie niedozwolone czynności jak: spożywanie napojów alkoholowych i środków psychoaktywnych, palenie ognisk i grillowanie, organizowanie imprez oraz używanie urządzeń nagłaśniających, niszczenie obiektów i roślin, zaśmiecanie i zanieczyszczanie terenu, wnoszenie i używanie materiałów pirotechnicznych czy wprowadzanie zwierząt domowych bez smyczy. Trzeba było także zrezygnować z zapisu, że odstępstwo od regulaminu wymaga zgody administratora.

Jak podkreślają władze Otwocka, w żadnym wypadku nie oznacza to, że zachowania te są mile widziane w parku, ale ich niedopuszczalność jest już zapisana m.in. w Kodeksie wykroczeń i nie powinny one być powielane w regulaminie.

– Wykreślenie tych zapisów wynika z zaleceń nadzoru prawnego wojewody, ale szczerze mówiąc, usunęliśmy wszystkie punkty, które chcieliśmy zawrzeć w regulaminie – skomentował przewodniczący komisji zdrowia i spraw społecznych Marcin Kraśniewski. – Szkoda, choć myślę, że gdy wszystko jest napisane wprost, to może być łatwiejsze do egzekwowania – dodaje.

Zgodnie z najnowszą wersją regulaminu na terenie parku zabrania się: jazdy na rowerach, hulajnogach, rolkach, wrotkach itp. (nie dotyczy to służb technicznych), wjazdu wszelkich pojazdów samochodowych i motocykli z wyjątkiem pojazdów służb technicznych oraz innego niedozwolonego postępowania uregulowanego w odrębnych przepisach. Zakazy dotyczące bezpośrednio fontanny oraz tężni pozostają bez zmian.

W tej sytuacji prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie na tablicach informacyjnych znaków graficznych, z których ma wynikać, jakie zachowania są niedopuszczalne na terenie parku. Urzędnicy uważają, że będzie to czytelniejsze dla mieszkańców niż obszerne regulaminy i odniesienia do kodeksów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.