Wiązowna: Powstanie ok. 12 km ścieżki rowerowej

Jeszcze przed wakacjami rozpoczną się prace w ramach pierwszego etapu budowy ścieżki pieszo-rowerowej przy ul. Lubelskiej na odcinku od ul. Polnej do ul. Boryszewskiej. Po zakończeniu całego projektu rowerzyści zyskają połączenie ze ścieżką rowerową przy drodze wojewódzkiej nr 721 od granicy Józefowa do granicy Brzezin, która powstała w ubiegłym roku.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W gminie Wiązowna przybędzie bezpiecznych tras dla miłośników dwóch kółek. Przebudowa ul. Lubelskiej w Wiązownie to pierwszy etap dużego projektu inwestycyjnego, w ramach którego na terenie gminy powstanie druga ścieżka rowerowa o łącznej długości ok. 12 km. Będzie można dotrzeć nią z Glinianki przez Wiązownę do Duchnowa. Na jej budowę gmina dostała dotację w wysokości prawie 11 mln zł. Wartość całego projektu jest szacowana na ok. 12 mln 300 tys. zł.

Oferty w przetargu na budowę pierwszego etapu ścieżki rowerowej (na odcinku od ul. Polnej do ul. Boryszewskiej) można było składać do 15 maja. Wpłynęło aż dziewięć propozycji. Gmina na to zadanie zamierza przeznaczyć 1 mln 455 tys. 639 zł. Aż siedem ofert mieści się w tej kwocie. Na początku czerwca powinna zostać podpisana umowa z wybranym wykonawcą. Potem ruszą prace przy przebudowie 690-metrowej ścieżki rowerowej przy ul. Lubelskiej w Wiązownie.

Projekt zakłada budowę dwuipółmetrowego ciągu pieszo-rowerowego z kostki betonowej (po wschodniej stronie drogi) oraz budowę dwumetrowej asfaltowej ścieżki rowerowej (po zachodniej stronie drogi). Ponadto wzdłuż ul. Lubelskiej powstaną nowe zatoki dla autobusów, zostaną przebudowane zjazdy publiczne i prywatne. Powstanie również kompleksowy system odwodnienia drogi. Wszystkie te prace mają zakończyć się do 30 września.

Dzięki tej inwestycji odcinek ścieżki rowerowej przy ul. Lubelskiej połączy się z oddaną w ubiegłym roku ścieżką przy drodze wojewódzkiej nr 721 (od granicy Józefowa do granicy Brzezin) i z innymi tego typu trasami budowanymi przez GDDKiA w ramach przebudowy drogi S17. Prace przy projektowaniu następnych etapów ścieżki mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, tak aby w kolejnym można było przystąpić do budowy.

Druga ścieżka rowerowa powstaje zgodnie z projektem „Rozwój systemu dróg rowerowych w gminie Wiązowna” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 dzięki współfinansowaniu z Unii Europejskiej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.