FOTOWOLTAIKA – dlaczego warto

Dzięki systemom fotowoltaicznym każdy dom można przekształcić w prywatną elektrownię słoneczną. Zasoby naturalnego światła w Polsce w zupełności wystarczą, by była to instalacja nie tylko efektywna, lecz także korzystna. Zanim jednak podejmiesz decyzję, dowiedz się, jak to działa i ile kosztuje

Jakie są plusy posiadania ekologicznej elektrowni na dachu własnego domu?

Jeśli urządzenia elektryczne w naszym domu będą pobierały prąd przede wszystkim z instalacji fotowoltaicznej, energia od dostawcy nie będzie nam aż tak bardzo potrzebna, a tym samym nasze rachunki staną się mniejsze (docelowo nawet o 80-100 proc.!). Jednocześnie stopniowo uniezależnimy się od podwyżek cen prądu i kosztów jego dystrybucji. Produkcja własnego prądu, zaspokajającego codzienne potrzeby gospodarstwa, oznacza większe bezpieczeństwo energetyczne. Umożliwia np. grzanie wody poza sezonem zimowym, a zimą – ogrzewanie pomieszczeń bez zużywania węgla czy gazu. Energia słoneczna może również zasilać piec elektryczny, klimatyzację, a nawet samochód (elektryczny lub hybrydę). Ponadto jest to wysoce ekologiczne, przyszłościowe i prospołeczne rozwiązanie, pozwala bowiem ograniczyć smog w najbliższej okolicy, emisję dwutlenku węgla oraz – pośrednio – wycinkę drzew na opał.

Brzmi świetnie, jednak montaż paneli pozwalających na pobór energii słonecznej wiąże się z dużymi kosztami, stąd najważniejsze pytanie: jak szybko zwróci się nam ta inwestycja?

Koszty założenia własnej mikroelektrowni wyliczane są indywidualnie dla każdego gospodarstwa domowego, więc mogą się między sobą różnić. Ma na nie wpływ między innymi wybór instalatora i producenta, a także średnie zużycie prądu w danym domu czy powierzchnia montażowa. Zwykle przyjmuje się, że optymalna moc paneli dla jednorodzinnego domu w Polsce to 5kW, a uśredniony koszt instalacji wynosi wówczas 25 tys. zł. W takiej sytuacji zwrot następuje po mniej więcej siedmiu latach użytkowania. Ponieważ jednak z roku na rok ceny prądu rosną, a pojawia się coraz więcej ofert zachęcających do przejścia na fotowoltaikę (ulgi podatkowe, pożyczki, dotacje rządowe), prawdopodobnie czas ten będzie się znacznie skracał.

tel. +48 531 345 345
rafal.kucharski@nf40.eu
http://www.nf40.eu

 

2 myśli na temat “FOTOWOLTAIKA – dlaczego warto

 • 5 czerwca 2020 o 09:24
  Permalink

  Ciekawy artykuł na temat instalacji fotowoltaicznej, sam interesuje się tematem. I w przyszłości planuje zbudować swoją małą instalację fotowoltaiczną

  Odpowiedz
 • 17 czerwca 2020 o 10:45
  Permalink

  Cena hurtowa prądu mocno spadła, nadpodaż z fotowoltaiki cenom nie pomaga
  Osobiście też wolę czystą energię, ale nie ma co ściemniać że oszczędności będą tutaj kluczowe

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.