Maksymalne opłaty za odpady, a miasto i tak dopłaca z budżetu

Od 1 lipca mieszkańcy Józefowa zapłacą za śmieci 36 zł 38 gr miesięcznie. To o 2 zł 52 gr więcej niż dotychczas. Maksymalne stawki będą obowiązywać przez rok. Na ulgi w opłatach mogą liczyć osoby, które kompostują bioodpady.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Teraz mieszkańcy Józefowa płacą za odbiór odpadów 33 zł 86 gr miesięcznie. Podczas sesji w piątek, 29 maja decyzją rady miasta opłaty zostały podniesione do maksymalnych obowiązujących stawek. Za podwyżką głosowało 14 radnych, od głosu wstrzymał się tylko Wojciech Glinka. Podwyżka dla mieszkańców i tak nie zbilansuje całego systemu śmieciowego. Józefów musi dopłacać jeszcze 3 mln 150 tys. zł z budżetu miasta.

„Obecnie wpłaty od mieszkańców pokrywają jedynie około76 proc. wszystkich kosztów funkcjonowania systemu. W związku z tym konieczne jest zwiększenie stawki w celu pokrycia z opłaty ponoszonej przez mieszkańców możliwie jak największej części kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Józefowie” – czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie ustalenia stawek opłat za śmieci przyjętej na piątkowej sesji. Decyzja nie była łatwa, ale konieczna, bo miasto musi zapewnić odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów.

Podczas sesji radni przegłosowali też zmiany w budżecie. O 3 mln 150 tys. zł zwiększono wydatki bieżące w związku z koniecznością rozstrzygnięcia postępowania przetargowego na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Na system śmieciowy w budżecie zapisana była kwota 9 mln 739 tys. zł. Po zmianach będzie to 12 mln 889 tys. zł. Dzięki temu można rozstrzygnąć przetarg na zagospodarowanie odpadów, do którego zgłosiła się tylko firma Lekaro. Umowa zostanie podpisana na rok, czyli do końca czerwca 2021 roku.

Opłata za śmieci segregowane wynosi teraz 36 zł 38 gr miesięcznie. Jeżeli właściciel nie segreguje odpadów, płaci 100 zł. Mieszkańcy, którzy kompostują bioodpady we własnych przydomowych kompostownikach, mogą liczyć na zwolnienie w wysokości 1 zł 50 gr miesięcznie od każdego mieszkańca nieruchomości. Z danych urzędu miasta wynika, że odpady biodegradowalne kompostuje ok. 30 proc. wszystkich mieszkańców. – Może to trochę zmniejszy tonaż odpadów w Józefowie, bo bardzo dużą część wszystkich śmieci stanowią odpady zielone – mówi rzeczniczka urzędu Krystyna Olesińska. Zwolnienie z części opłaty przysługuje właścicielom domów jednorodzinnych, którzy złożą oświadczenie o posiadaniu kompostownika i składują w nim bioodpady.

Nierozstrzygnięty pozostaje przetarg na odbiór i transport odpadów od mieszkańców. Oferty można było składać do piątku, 29 maja. Jak ustaliliśmy, wpłynęła tylko oferta firmy Lekaro, która przewyższała kwotę zaplanowaną w budżecie. Na sfinansowanie zamówienia podstawowego miasto planowało przeznaczyć 2 mln 400 tys. zł. Trwa weryfikacja oferty, czekamy na rozstrzygnięcie przetargu. Umowa na tę usługę też będzie obowiązywać do końca czerwca 2021 roku. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.