Wiązowna: Maksymalna stawka za śmieci

Wszystko wskazuje na to, że na poniedziałkowej (8 czerwca) sesji rady gminy opłaty dla mieszkańców zostaną podniesione do maksymalnych stawek i od 1 lipca za odpady segregowane trzeba będzie zapłacić 36 zł 38 gr miesięcznie. Oszczędzą mieszkańcy prowadzący przydomowy kompostownik, którzy zapłacą 34 z

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Do przetargu na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów od mieszkańców gminy Wiązowna zgłosiły się cztery firmy. Otwarcie ofert nastąpiło we wtorek, 2 czerwca. Najwyższą złożył Remondis Otwock (4 mln 113 tys. 914 zł), najniższą zaproponowało Lekaro ( 2mln 739 tys. 937 zł), ale i tak jest to kwota wyższa od tej, którą gmina planowała przeznaczyć w budżecie na system śmieciowy (2 mln 100 tys. zł). Aby można było podpisać umowę, trzeba podnieść opłaty dla mieszkańców do maksymalnych stawek wynikających z ustawy. Na poniedziałkową sesję rady gminy przygotowana została taka uchwała. Propozycja przedstawiona radnym zakłada, że miesięczna opłata od osoby za odpady segregowane wyniesie 36 zł 38 gr. Do tej pory mieszkańcy płacili za selektywne zbieranie śmieci 29 zł, a za odpady niesegregowane 67 zł. Od 1 lipca w gminie Wiązowna zostanie wprowadzony obowiązek segregowania śmieci przez wszystkich. Jeśli ktoś się do tego nie dostosuje, zapłaci za odpady 109 zł 14 gr miesięcznie.

Na ulgi w opłatach będą mogli liczyć mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej, którzy kompostują bioodpady w przydomowych kompostownikach. Dla nich proponowane jest zwolnienie z opłat w wysokości 2 zł 38 gr od osoby miesięcznie. Taki mieszkaniec za odpady zapłaci więc 34 zł. Umowa z firmą wyłonioną w przetargu zostanie podpisana do końca roku. Niewykluczone, że po podniesieniu stawek gmina i tak będzie musiała dołożyć pieniądze z budżetu. Ile to będzie? Tego na razie nie wiadomo.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.