„Batory” z najnowocześniejszym sprzętem

Od czerwca pacjenci Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku mogą korzystać z najnowocześniejszych urządzeń dostępnych obecnie na rynku sprzętu medycznego. Szpitalny Zakład Diagnostyki Obrazowej wyposażono w cyfrowy tomograf. Zakupiono także rentgen, mammograf oraz wyposażenie dwóch pracowni USG.

ARTUR KUBAJEK

Personel i pacjenci szpitala powiatowego w Otwocku w końcu mogą odetchnąć z ulgą. Wraz z otwarciem w Powiatowym Centrum Zdrowia (PCZ) nowoczesnego Zakładu Diagnostyki Obrazowej (ZDO) skończyło się wożenie chorych na badania z zakresu diagnostyki obrazowej do innych placówek medycznych w naszym regionie.

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej PCZ zakupiło jeden z najnowocześniejszych tomografów cyfrowych. Urządzenia mogliśmy oglądać podczas uroczystego otwarcia zakładu, które odbyło się w poniedziałek, 1 czerwca. Zaproszonych gości oprowadzała kierownik ZDO dr Anna Guzik.

– To sprzęt klasy premium. Wśród urządzeń do badań z zakresu diagnostyki obrazowej to jest mercedes, a nawet klasa wyżej – mówiła z dumą o nowym tomografie kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej. W ramach unijnego projektu dla szpitala zakupiono również rentgen, mammograf oraz wyposażenie dla dwóch pracowni USG. Na potrzeby ZDO zaadaptowano i wyremontowano część podziemną budynku, w której jeszcze przed kilkoma laty mieściła się m.in. szpitalna apteka. Cały projekt kosztował ponad 13 mln zł i w 89 proc. został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Pozostałe 11 proc. to był wkład własny powiatu otwockiego.

– Samo otwarcie nowocześnie wyposażonego Zakładu Diagnostyki Obrazowej to taka „wisienka na torcie”, ponieważ tu trafiła tylko najbardziej okazała część sprzętu zakupionego w ramach unijnego projektu. Z tych samych środków kupiliśmy także nowy sprzęt diagnostyczny m.in. dla poradni: kardiologicznej, onkologicznej, ginekologicznej, okulistycznej oraz rodzinnych – wyliczał dyrektor ds. medycznych PCZ dr Leszek Gmyrek.

Kierownik ZDO dr Anna Guzik podczas otwarcia zakładu nie ukrywała zadowolenia z zakupu nowoczesnego sprzętu. Na zdjęciu
z nowoczesnym aparatem rentgenowskim

Badania w ZDO wykonywane są już od początku czerwca, na razie tylko u pacjentów przebywających w szpitalu. Zgodnie z tradycją podczas otwarcia ZDO przecięto wstęgę, a sprzęt i pomieszczenia poświęcono. W uroczystości wzięli udział proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku ks. Jan Śmigasiewicz, posłowie Bożena Żelazowska i Dariusz Olszewski, prezydent Otwocka Jarosław Margielski, dyrektor szpitala ortopedycznego im. A. Grucy prof. Jarosław Czubak, dyrektor Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy dr Antoni Błachnio, przedstawiciele firmy Synektik (wykonawca modernizacji) oraz członek Zarządu PCZ Michał Mrówka i starosta Cezary Łukaszewski.

Otwarcie ZDO poprzedziła miła uroczystość, która odbyła się w sąsiedztwie głównego budynku szpitala, na zagospodarowanym zielenią terenie, zorganizowana głównie z myślą o pracownikach. Z okazji otwarcia zakładu kierownictwo PCZ na czele z członkiem zarządu spółki Michałem Mrówką podziękowało całemu personelowi, a osoby szczególnie zaangażowane w realizację projektu otrzymały bukiety kwiatów. Nie zabrakło również słodkiego akcentu w postaci tortu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.