Zdrowie jest najważniejsze

Boimy się koronawirusa, ale nie zapominajmy o innych chorobach. W tym o tych roznoszonych przez kleszcze. Dbajmy o profilaktykę. Namawia do tego Rodzinne Centrum Zdrowia w Otwocku, świętujące w tym roku 20-lecie

Kochamy spędzać czas na łonie natury, która nas odpręża i pozwala nam odpocząć, jednak wśród łąk i lasów czyha pewien niebezpieczny typ – kleszcz. Brak ostrych zim sprawia, że populacja tego niebezpiecznego pajęczaka rośnie, a wraz z nią ryzyko roznoszonych przez kleszcze chorób.

Te najgroźniejsze to borelioza, przed którą niestety nie jesteśmy w stanie się zabezpieczyć, i kleszczowe zapalenie mózgu, będące ciężką i ostrą chorobą wirusową. Z danych wynika, że u dwóch trzecich chorych występują głównie objawy grypopochodne, które po pewnym czasie mijają i dochodzi do pełnego wyzdrowienia. Niestety, aż u jednej trzeciej zakażonych dochodzi do niebezpiecznych komplikacji. Objawami są m.in.: zaburzenia świadomości i nastroju, oczopląs, porażenie nerwów czaszkowych, niedowład kończyn oraz śpiączka, a u jednej osoby na sto dochodzi nawet do zgonu. Leczenie szpitalne trwa wiele tygodni, częste są powikłania neurologiczne. Tymczasem badania dowodzą, że prawidłowo prowadzone szczepienia przeciwko KZM powodują u 98 proc. osób szczepionych trwałą odporność.

–Za nami jest właśnie „Zielony Miesiąc“, czyli kampania informacyjna związana ze szczepieniami przeciw KZM. Gościliśmy na terenie przychodni duży, charakterystyczny namiot, gdzie można było poszerzyć wiedzę na ten temat. W tym czasie obowiązywały też niższe ceny szczepionek: 100 zł za dziecko i 120 za osobę dorosłą. W Rodzinnym Centrum Zdrowia cały rok obowiązują ceny promocyjne. To forma uczczenia naszego jubileuszu. 1 lipca przychodnia obchodzi 20. urodziny, planowaliśmy świętować je hucznie, ale to niemożliwe – opowiada dr Anna Tybuszewska z RCZ przy ul. Grunwaldzkiej.

–Przez te dwie dekady mocno się rozwinęliśmy. Zaczynaliśmy jako POZ, czyli zakład podstawowej opieki zdrowotnej z internistą, pediatrą i gabinetem zabiegowym. Teraz mamy rozbudowaną specjalistykę i diagnostykę, medycynę pracy oraz psychotechnikę mieszczącą się w placówce przy ul. Kraszewskiego 95. Jako jedyni w Otwocku, już od połowy maja, prowadzimy punkt pobrań wymazów i wykonujemy testy na koronawirusa. System działa na zasadzie drive-thru. Cały czas świadczymy naszym pacjentom usługi medyczne na najwyższym poziomie. Tak było, jest i będzie.

W okresie pandemii życzymy wszystkim dużo zdrowia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.