Energia odnawialna w Twoim domu

Systemy fotowoltaiczne zyskują popularność. Dzięki nim możesz swój dom zmienić w prywatną elektrownie słoneczną. To możliwe także w Polsce! Nasze zasoby naturalnego światła wystarczą, by instalacja była efektywna i korzystna. Zanim jednak podejmiesz decyzję, dowiedz się, jak zminimalizować koszty i w jaki sposób twoja inwestycja wspiera środowisko.

Ekrany fotowoltaiczne uważane są za rozwiązanie przyszłościowe i wysoce ekologiczne, dlatego też osoby, które decydują się na ich instalację, mogą liczyć na różne formy finansowego wsparcia ze strony państwa. Jak to wygląda obecnie?

W styczniu ruszył drugi nabór do rządowego programu „Mój prąd”, który potrwa do 18 grudnia 2020 r. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. W ubiegłym roku skorzystało z niego aż 73 tys. gospodarstw domowych. Dotacja z programu może pokryć 50 proc. kosztów inwestycji i wynosi maksymalnie 5 tys. zł. Wybór dostawcy ekranów leży naturalnie po naszej stronie, więc jeśli uda się nam znaleźć opcję, która nie jest najdroższa, dotacja będzie większa. Promowanie rozwoju tego segmentu energetyki ma ogromne znaczenie dla kraju, ponieważ każdy, kto ma własną mikroelektrownię, zostaje automatycznie tzw. prosumentem, czyli nie tylko konsumentem, lecz także producentem energii. Wytworzona energia jest więc w pierwszej kolejności wykorzystywana do zaspokojenia bieżących potrzeb gospodarstwa, a jej nadwyżka oddawana jest do publicznej sieci energetycznej, oczywiście na odpowiednich warunkach. Ten system umożliwia Polsce wywiązywanie się z międzynarodowych zobowiązań dotyczących rozwoju źródeł energii odnawialnej. Wnioski o dotację można składać poprzez formularz dostępny na stronie gov.pl.

 Czy instalację fotowoltaiczną można odpisać od podatku?

Tak, można to zrobić w ramach ulgi termomodernizacyjnej, która jest dodatkową formą pomocy i promowania tego rodzaju rozwiązań. Obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., a odlicza się ją w rocznym zeznaniu PIT. Mogą z niej skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego (także tzw. bliźniaka), którzy po tym okresie przeprowadzili prace modernizacyjne związane z instalacją ulepszeń, które mają na celu m.in. zmniejszenie zapotrzebowania gospodarstwa na energię, zmniejszenie strat tej energii lub zmianę jej źródeł na odnawialne. Prace te muszą jednak zakończyć się w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym pokryto pierwszy wydatek. Odliczać można koszty poniesione na materiały budowlane, urządzenia oraz usługi, przy czym ostateczna kwota nie może przekroczyć 53 tys. zł na podatnika. Szacuje się, że dzięki skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej oraz dotacji „Mój prąd” czas zwrotu kosztów inwestycji skraca się średnio o dwa lata.

 Czy fotowoltaika to rzeczywiście rozwiązanie korzystne dla środowiska?

Nawet bardzo. zresztą sami możemy się o tym przekonać, instalując przy okazji takiej inwestycji odpowiednie aplikacje na telefonie (oferuje je większość producentów urządzeń). Pozwalają one na bieżąco monitorować np. to, ile dwutlenku węgla czy innych szkodliwych związków nie trafiło do atmosfery dzięki naszej inwestycji, ile drzew uratowaliśmy od wycinki itp. Warto mieć na uwadze, że im więcej tego typu źródeł energii, tym mniej trującego smogu w okolicy, mniej zużytego węgla i gazu, mniej zużytej do ogrzewania wody. Korzyści są zatem wielopłaszczyznowe i mają wpływ nie tylko na nasze gospodarstwo.

tel. +48 531 345 345
rafal.kucharski@nf40.eu
http://www.nf40.eu

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.