Złodzieje pukają do mieszkań emerytów

Uważaj, komu otwierasz drzwi! Po osiedlach chodzą oszuści, którzy pod pretekstem doręczenia paczki lub sprzedaży firanek, kocy czy garnków chcą wejść do mieszkania, żeby ukraść oszczędności i inne wartościowe przedmioty. Kilka dni temu ofiarą domokrążców padła 86-letnia mieszkanka jednego z otwockich osiedli.

MATEUSZ JAKUBIEC

Seniorka tego dnia była na zakupach w sklepie. Prawdopodobnie tam dostrzegła ją około 50-letnia złodziejka. Emerytka wróciła do domu, położyła zakupy na stole, gdy drzwi do jej mieszkania się otworzyły.

– Do środka weszła niska kobieta o krótkich włosach w kolorze blond, miała około 50 lat. Tłumaczyła 86-latce, że szuka mieszkańca tego bloku, dla którego ma paczkę. Staruszka nie potrafiła zrozumieć, o kogo chodzi – mówi nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

Złodziejka długo zagadywała emerytkę, a starsza pani nie potrafiła pozbyć się intruza z mieszkania. – Zdenerwowana i zmęczona całą sytuacją 86-latka weszła na chwilę do pokoju, aby ochłonąć. W tym czasie około 50-letnia kobieta poszła do sąsiedniego pomieszczenia, a po chwili wyszła
z mieszkania bez słowa – tłumaczy nadkom. Niezdropa.

– Seniorka od razu sprawdziła, czy nic jej nie zginęło. Okazało się, że z portfela zniknęły wszystkie pieniądze. Kobieta powiadomiła policję – dodaje nadkomisarz. Sprawą zajęli się kryminalni. Prowadzą oni czynności mające pomóc w ustaleniu, kto mógł mieć związek z kradzieżą.

Policjanci apelują do seniorów, aby zawsze zamykali furtkę na posesję, a także drzwi i okna do mieszkania czy domu, nawet gdy są w środku. – Złodzieje stosują różne metody, aby wejść na posesję lub do mieszkania – podkreśla nadkomisarz Niezdropa.

– Niektórzy przestępcy wykorzystują ufność i wrażliwość seniorów, proszą o szklankę wody czy o wpuszczenie do mieszkania, bo nagle źle się poczuli – wyjaśnia nadkomisarz. Przestępcy oferują też do sprzedaży różne towary, takie jak garnki, perfumy, koce czy firanki. Te ostatnie często służą złodziejom do tego, aby zasłonić swojego wspólnika, który w tym czasie niepostrzeżenie wchodzi do lokalu i myszkuje po wszystkich pomieszczeniach w poszukiwaniu gotówki.

Choć oszuści działają wszędzie, najatrakcyjniejsze są dla nich duże osiedla. Złodzieje często wybierają też osiedla domów jednorodzinnych. Jedną z popularnych metod kradzieży jest tzw. metoda na klamkę. – Oszuści dostają się na klatki schodowe i chodzą po korytarzach, naciskając po kolei klamki drzwi wejściowych do mieszkań. Podobnie robią w przypadku domów jednorodzinnych – tłumaczą policjanci.

– Jeśli ktoś zapomniał zamknąć drzwi lub furtkę na klucz, po cichu wchodzą do środka i myszkują w przedpokoju, ale zdarza się, że wchodzą do wszystkich pomieszczeń. Najczęściej kradną przedmioty, które znajdują się w korytarzu i przedpokoju, np. telefon komórkowy, portfel, biżuterię – wyjaśniają funkcjonariusze.

Policjanci apelują do seniorów, aby nie wpuszczali do mieszkania żadnych nieznajomych osób. O każdej takiej sytuacji mieszkańcy powinni powiadomić stróżów prawa, dzwoniąc bezpośrednio do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Otwocku pod numery tel. 47 724 19 00 lub 47 724 12 13.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.