Karczew: Worki z kodami i automatyczne ważenie

Pod koniec maja władze Karczewa spotkały się z przedstawicielami firmy specjalizującej się w inteligentnych rozwiązaniach w zakresie gospodarki odpadami. Na spotkaniu omawiano możliwości wprowadzenia na karczewskich osiedlach instalacji usprawniających proces segregacji odpadów oraz wpływających na optymalizację kosztów związanych z odbiorem śmieci.

SYLWIA WYSOCKA

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Otwockiej Spół-dzielni Mieszkaniowej, radni z osiedla Ługi: Mateusz Stanaszek i Piotr Kwiatkowski, burmistrz Michał Rudzki, naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego i strategii Michał Ciesielski oraz przedstawiciele spółki, która proponuje nowatorskie podejście do segregacji odpadów. Spotkanie w Karczewie dotyczyło możliwości wprowadzenia na karczewskich osiedlach (Ługi, Otwock Mały) nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych i estetycznych pojemników do segregacji odpadów.

Tego typu rozwiązanie zakłada, że mieszkańcy otrzymywaliby naklejki z kodem QR, które musieliby umieścićć na workach na odpowiednią frakcję odpadów. Po zeskanowaniu kodu pojemnik samoczynnie się otwiera, dzięki czemu można do niego wrzucić śmieci, które są automatycznie ważone.

Firma wywożąca odpady zabierałaby pojemniki dopiero po ich napełnieniu. Dodatkowo zarówno administrator, jak i urzędnicy wiedzieliby, kto segreguje odpady, a kto nie. Dzięki temu można na bieżąco interweniować i poprzez kontakt z mieszkańcem wskazać odpowiedni sposób prowadzenia segregacji. Co ważne, dostęp do samych pojemników mieliby tylko mieszkańcy posiadający kody, co wyeliminowałoby problem podrzucania śmieci na osiedla.

W ubiegłym roku radni z Ługów i burmistrz byli w Ciechanowie, gdzie rozwiązania wspomnianej firmy zostały wprowadzone na jednym z osiedli mieszkaniowych, a obecnie system jest rozbudowywany o kolejne bloki. Z informacji uzyskanych od administratora systemu wynika, że znacząco poprawiła się tam segregacja śmieci, a także zmniejszyła ilość produkowanych przez mieszkańców odpadów.

W rozmowie z „Linią” radny Piotr Kwiatkowski, który zaproponował wprowadzenie rozwiązania usprawniającego proces segregacji śmieci na osiedlach, przyznaje, że tego typu system umożliwia zapanowanie nad kosztami gospodarki odpadami na osiedlach wielorodzinnych. – Proces segregacji zostałby usprawniony, a to powstrzymałoby proceder podrzucania śmieci na osiedla i ograniczyło ilość produkowanych odpadów – podkreśla radny. – Jeśli wpłynęlibyśmy na te trzy czynniki, mogłoby to przełożyć się także na cenę śmieci – dodaje.

Z informacji od radnego wynika, że szacunkowy koszt zbudowania instalacji na osiedlach domów wielorodzinnych w Karczewie to ok. 3 mln zł, ale dofinansowanie tego typu rozwiązania może wynosić nawet ok. 80 proc. kosztów. Pozostałą kwotę musiałaby ponieść gmina. W przypadku osiedla Ługi konieczna jest współpraca w tym zakresie z Otwocką Spółdzielnią Mieszkaniową, bo to na jej terenie stanęłyby pojemniki, które przynajmniej w części zastąpiłyby altany śmietnikowe. Prawdopodobnie do OSM należałoby też przygotowanie terenu oraz dostarczanie niezbędnej energii elektrycznej.

W niedługim czasie planowane jest spotkanie na terenie osiedla Ługi w celu analizy możliwości technicznych w terenie. Oczywiście dalsze decyzje będą uzależnione m.in. od rady miejskiej, która może umieścić w budżecie na rok 2021 lub na kolejne lata pieniądze na zamontowanie tego typu rozwiązania. Sam operator systemu zostałby zapewne wyłoniony w przetargu.

3 komentarze do “Karczew: Worki z kodami i automatyczne ważenie

 • 17 czerwca 2020 o 10:14
  Permalink

  Bardzo jestem ciekaw kiedy tematem zainteresuje się Otwock. Obecna gospodarka odpadami komunalnymi w Otwocku to jakaś kpina. Nie będzie już taniego zagospodarowania odpadów. Tanie już było. Im szybciej miasto w porozumieniu z Otwocką Spółdzielnią Mieszkaniową wprowadzi kompleksowe i przyszłościowe rozwiązania segregacji odpadów tym lepiej (taniej) dla mieszkańców. Nie chodzi o to aby znajdować jak najtańsze instalacje widma, w których sposobem na zagospodarowanie odpadów jest ich niekontrolowane palenie, ale aby maksymalizować segregację u źródła, edukować mieszkańców, minimalizować ilość, zapobiegać podrzucaniu odpadów. Nie ma innej drogi.

  Odpowiedz
  • 20 czerwca 2020 o 21:47
   Permalink

   Może są to innowacyjne rozwiązania ale jak znam życie skończy się to tym, że większość śmieci wyląduje w lesie. Bo trzeba przecież oszczędzać kody.

   Odpowiedz
 • 1 listopada 2020 o 15:35
  Permalink

  A skończyło się brakiem środków na odbiór odpadów.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.