Specjalista od ratownictwa

Brygadier Roman Krzywiec to otwocczanin i doświadczony specjalista od ratownictwa, który m.in. koordynował działania polskich grup poszukiwawczo-medycznych w dwóch misjach po trzęsieniu ziemi na Haiti i w Nepalu. Do niedawna był dowódcą JRG 8 w Komendzie Miejskiej PSP m.st. Warszawy, która specjalizuje się w ratownictwie medycznym. Pod koniec maja bryg. Roman Krzywiec zaczął pełnić obowiązki komendanta powiatowego PSP w Otwocku. Gratulujemy!

AGNIESZKA JASKULSKA

Otwock może być dumny z nowego komendanta powiatowego PSP! Brygadier Roman Krzywiec jest związany ze strażą pożarną od niemal 30 lat. Ledwo skończył szkołę pożarniczą, a już kilka tygodni później (26 sierpnia 1992 r.) jako młody strażak walczył z ogromnym pożarem lasu w Kuźni Raciborskiej na Śląsku. To był największy pożar w powojennej Europie – z żywiołem walczyło około 10 tysięcy strażaków, żołnierzy, policjantów, leśników.

– To było bardzo trudne i nauczyło mnie pokory do żywiołu. Zdobyłem także doświadczenie, które mogłem wykorzystać w wielu innych akcjach ratowniczych, poszukiwawczych czy gaśniczych – wspomina w rozmowie
z „Linią” bryg. Roman Krzywiec. Po wielkim pożarze na Śląsku bryg. Krzywiec na krótko związał się z jednostką straży pożarnej w Puławach, a potem w Garwolinie.

– W 1994 r. zacząłem pracę w warszawskiej jednostce JRG 8, która od wielu lat specjalizuje się w ratownictwie medycznym. Dowodziłem wieloma akcjami strażackimi nie tylko w JRG 8, lecz także koordynowałem działania grup poszukiwawczo-medycznych w dwóch misjach po ogromnym trzęsieniu ziemi na Haiti i w Nepalu, gdzie łącznie zginęło kilka tysięcy osób, a jeszcze więcej było rannych lub zaginionych – wspomina bryg. Krzywiec.

Nowy komendant był związany z JRG 8 przez 26 lat – w ostatnich latach dowodził jednostką. Teraz będzie dowodził otwocką strażą. Od 29 maja Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej powierzył bryg. Romanowi Krzywcowi pełnienie obowiązków na stanowisku komendanta powiatowego PSP w Otwocku (zastąpił st. bryg. Mariusza Zabrockiego, który w maju przeszedł na emeryturę).

– Poprzedni komendant powiatowy nie próżnował, zrobił bardzo dużo dla otwockiej jednostki i OSP. Strażacy mają do dyspozycji m.in. nowe pojazdy pożarnicze i nowoczesny sprzęt ratowniczy – podkreśla w rozmowie z „Linią” bryg. Krzywiec. – Będę kontynuował pracę mojego poprzednika, ale także wdrażał nowe pomysły – dodaje.

I zdradza, że jako komendant będzie chciał zapewnić również druhom szkolenia z różnych dziedzin ratownictwa.

– W powiecie otwockim jest wiele jednostek OSP, które z dużym zaangażowaniem wspierają PSP w Otwocku. Dlatego swoje działania skupię nie tylko na OSP, ale przede wszystkim na młodzieżowych drużynach pożarniczych, które są przyszłością straży – tłumaczy nowy komendant.

I dodaje, że w tym roku przez epidemię nie uda się zorganizować letnich obozów strażackich, ale jeśli sytuacja się poprawi, to w następne wakacje młodzież prawdopodobnie będzie mogła szkolić się podczas takich zajęć.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.