Najważniejszy jest rytm

Otwocki perkusista Przemek Knopik i mistrz gitary basowej Krzysztof Ścierański znów wystąpią na lokalnej scenie. Ich koncert będzie pierwszym po przerwie w teatrze im. Jaracza. Polecamy w sobotę, 20 czerwca.

PRZEMEK SKOCZEK

Krzysztof Ścierański to człowiek instytucja na polskiej scenie jazzowej i nie tylko. Grywa z najlepszymi, choć jest samoukiem. Współtworzył jedne z najciekawszych okołojazzowych formacji przełomu lat 70. i 80., np.: Laboratorium, Air Condition i String Connection.

Ma za sobą także mnóstwo projektów autorskich, z którymi pojawiał się również w Otwocku. Ponieważ gitara basowa to obok perkusji podstawa sekcji rytmicznej, nie dziwią słowa mistrza: „Od lat interesuję się rytmem i sposobami jego realizacji. Na przykład ten sam rytm, w tym samym tempie zagrany przez Afrykanów jest inny niż ten, który zagrają Brazylijczycy. W moich kompozycjach wykorzystuję walory rytmów afrykańskich lub południowoafrykańskich, łącząc je z tradycyjną, mogę nawet powiedzieć, klasyczną harmonią. W odróżnieniu od Wojtka Karolaka, który twierdzi, że jest amerykańskim muzykiem jazzowym i rythmandbluesowym, przez pomyłkę zrodzonym w Europie Środkowej, ja jestem Latynosem zamieszkującym ten sam obszar geograficzny”.

Bas dobrze czuje się w towarzystwie perkusji, a na niej zagra nasz lokalny mistrz Przemek Knopik. To jeden z najlepszych bębniarzy w Polsce, choć chyba niedoceniony. Grywał sporo w kraju, potem zaliczył amerykańską przygodę, koncertował nawet z Michałem Urbaniakiem, ale zdarzało mu się też grać na ulicach dla turystów. Z Krzysztofem Ścierańskim tworzą sprawdzony duet, o czym lokalni wielbiciele jazzu i funky z pewnością wiedzą. Zagra z nimi saksofonista Mieczysław Grubiak.

– Ostatnie miesiące to dla nas, muzyków, trudny czas. Plan jest taki, by zebrać trochę funduszy na nagranie płyty. To miał być tylko koncert online i rzeczywiście będzie dostępny w internecie, ale pojawiła się propozycja, aby wpuścić też ograniczoną liczbę ludzi, którzy będą oglądać nas na miejscu i będą mogli wesprzeć nas, kupując cegiełkę – wyjaśnia Przemek Knopik.

Ze względów sanitarnych do sali wpuszczonych będzie jedynie 80 osób. W internecie koncert będzie dostępny na żywo na facebookowych profilach muzyków, nagranie zostanie też udostępnione w serwisie YouTube.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4,
tel. 22 779 36 43, http://www.teatr.ock.com.pl,
sobota, 20.06, godz. 20, bilety 40 zł

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.