Do Flisackiej przez Warsztatową

Na wniosek prezydenta radni odrzucili propozycję zmiany nazwy ulicy Warsztatowej na ulicę Flisacką. Mimo to ulica o takiej nazwie powstanie w okolicy dawnego wysypiska przy Świdrze.

SYLWIA WYSOCKA

Naszą intencją była zmiana obecnej nazwy, pochodzącej od niefunkcjonujących już warsztatów, na taką, która stanowiłaby kontynuację nazewnictwa zapoczątkowanego przez nadanie nazwy rondu Nadwiślańskiego Urzecza – tłumaczy Wiktor Lach, prezes Fundacji Dobra Przestrzeń, który zwrócił się z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy. Choć uchwała w tej sprawie została przygotowana, podczas posiedzenia komisji oświaty, kultury i sportu we wtorek, 16 czerwca prezydent Jarosław Margielski rekomendował radnym odrzucenie projektu.

– W związku z tą propozycją wpłynęło do urzędu dużo listów od mieszkańców i przedsiębiorców prowadzących działalność przy tej ulicy, którzy są przeciwni zmianie. Wiązałaby się ona z poniesieniem znacznych kosztów przez przedsiębiorców. W grę wchodzi nie tylko zmiana adresu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEDIG), lecz także zmiany w materiałach reklamowych, na stronach internetowych, zmiana adresów w dokumentach między kontrahentami. Uważam, że jest to zasadna i wyczerpująca argumentacja. Wobec tych opinii osób najbardziej zainteresowanych właściwe będzie odstąpienie od zmiany nazwy ulicy – podkreślił prezydent.

Jarosław Margielski zaproponował inne rozwiązanie. – Pomysł, aby w tamtym rejonie znajdowała się jednak ulica, której nazwa będzie nawiązywać do dawnego Urzecza, jest dobry. Ponieważ w przyszłości planujemy budowę zbiornika retencyjno-rekreacyjnego na Świdrze oraz wykorzystanie terenu wokół starego wysypiska do celów rekreacyjnych, główna droga prowadząca do tego terenu będzie nazywała się ulica Flisacka. Stara część drogi pozostanie pod nazwą Warsztatowa, co pogodzi intencje obydwu stron – mieszkańców i przedsiębiorców oraz pomysłodawców zmiany. To rozwiązanie pozwoli nam też promować tradycje związane z Urzeczem – argumentował prezydent.

Pomysł poparł zarówno prezes Wiktor Lach, jak i dr Maurycy Stanaszek – odkrywca, badacz i popularyzator Urzecza. – Przychylam się do woli mieszkańców. Chodziło nam o to, żeby dać ciągłość nazewnictwa nawiązującego do flisackiej bindugi w Świdrach Wielkich, która się tam znajdowała, ale ponieważ jest ona bliżej terenów po dawnym wysypisku, nadanie nazwy temu odcinkowi drogi będzie nawet bardziej pasowało – stwierdził dr Stanaszek.

W tej sytuacji większość radnych zgodnie z rekomendacją prezydenta odrzuciła projekt zmiany nazwy obecnej ulicy Warsztatowej na ulicę Flisacką.

2 komentarze do “Do Flisackiej przez Warsztatową

 • 24 czerwca 2020 o 12:23
  Permalink

  A już miałem nadzieję że ta władza coś zrobi nowego, np ulicę Flisacką/Warsztatową do 801
  A tu nic.Tylko ludzie na stołkach pozmieniani,
  nawet Otwock jak zalewało tak dalej zalewa, a nawet jeszcze bardziej

  Odpowiedz
 • 25 czerwca 2020 o 14:04
  Permalink

  „Ponieważ w przyszłości planujemy budowę zbiornika retencyjno-rekreacyjnego na Świdrze”. HA, HA, HA!!!. Slyszalem o tym już w latach 80 – tych i pewnie będą to obiecywać moim prawnukom.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.